GreenWay Polska Sp. z o.o., Aleja Zwycięstwa 96/98, Gdynia 81-451
Wsparcie techniczne: +48 58 325 10 77 [email protected]
x

Klimat na naszej planecie zmienia się coraz szybciej. Aby ograniczyć nasz wpływ na jego zmiany, musimy postawić m.in. na odnawialne źródła energii, bo te pozwolą nam ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Jedną z dróg do budowy zeroemisyjnej gospodarki, jest zeroemisyjność w transporcie. W GreenWay stawiamy na czystą, “zieloną” energię. Nasi klienci już dziś korzystają z certyfikowanej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, dzięki której  możemy mówić o prawdziwej “zielonej rewolucji”.

Używanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej ekologiczne. Jednakże, wszystko zależy od źródła energii i udziału tej “zielonej” w całym systemie. Samochód elektryczny nie emituje spalin, a tym samym nie zanieczyszcza powietrza. Gdy energia, którą zasilane są baterie elektryka pochodzi z OZE, wykorzystuje on pełnię swego potencjału.

W 2020 roku Austria (79%), Dania (78%), Szwecja (68%) i Niemcy (59%) produkowały najwięcej “zielonej” energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych, solarnych itp. Niestety, w Polsce OZE dostarczyły jedynie 17% wyprodukowanej energii, a jako kraj ciągle korzystamy z najbrudniejszej energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Możemy mieć tylko nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie już niebawem. Tymczasem, robimy, co możemy, a możemy sporo: czy wiecie, że już w istotnej części ładowarek w naszej sieci płynie certyfikowana energia z OZE?

Zielona energia – czyli co?

W ładowarkach GreenWay płynie energia przyszłości – certyfikowana, “zielona”, w unijnym standardzie Energia 2051. Jest to w pełni ekologiczny prąd, z zerowym śladem węglowym. Energię z OZE naładujecie na stacjach GreenWay oznaczonych zieloni naklejkami. Aktualnie, takich lokalizacji mamy 70, a już do końca roku będzie ich ponad 90.

Energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł energii płynie w sieci GreenWay już od lutego 2020 roku. Zaczęliśmy skromnie, od 27 ładowarek, do których certyfikowaną energię kupowaliśmy od Tauron Sprzedaż Sp. z o. o. Pod koniec czerwca 2021 rok “zielonych” lokalizacji było 47, a łącznie przekazaliśmy za ich pomocą 20,8 MWh energii do Waszych samochodów.

Pod koniec czerwca tego roku rozpoczęliśmy współpracę z firmą Polenergia, w efekcie czego  lista zielonych stacji urosła do 70. W lipcu tego roku elektromobilni kierowcy pobrali z naszej sieci już 7,515 MWh, a do grudnia zwiększymy liczbę zielonych stacji o kolejne 22. Sukcesywnie zwiększamy ilość stacji z zieloną naklejką. Tak jak Wy, nie możemy doczekać się momentu, w którym 100% energii w sieci GreenWay pochodzić będzie z OZE.

Jasny cel – czyste powietrze i środowisko naturalne

Transformacja ekologiczna to bardzo złożony proces, wymaga od każdego z krajów wielkiego wysiłku. Unia Europejska opracowuje coraz to nowe rozwiązania, mające na celu przyspieszyć neutralność Europy względem środowiska naturalnego. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55% (wcześniej było to 40%) do 2030 roku stało się jeszcze ważniejsze. Opublikowany 14 lipca pakiet dyrektyw zatytułowany “Fit for 55” dotyka wszystkich gałęzi gospodarki.  Zawarte zalecenia dotyczą także transportu: zaproponowane zostaną nowe normy emisji CO2 dla samochodów oraz nowe sposoby wspierania infrastruktury dla czystego transportu.

Chcemy, aby każdy kierowca samochodu elektrycznego miał pewność, że ładuje swój samochód czystą energią pochodzącą z OZE. Warunek jest jeden: Polska ma produkować więcej “zielonej” energii. Im większy udział energii ze źródeł odnawialnych, tym łatwiejszy do niej dostęp również dla sektora transportowego. Razem z wieloma kierowcami, nie tylko tymi elektromobilnymi, czekamy na moment, w którym sektor energetyczny będzie produkować tylko energię z zerowym śladem węglowym.