GreenWay Polska Sp. z o.o., Aleja Zwycięstwa 96/98, Gdynia 81-451
Wsparcie techniczne: +48 58 325 10 77 [email protected]
x

 

W Polsce problem ze smogiem jest poważniejszy niż gdziekolwiek w Europie. Negatywny wpływ na stan powietrza ma transport drogowy – u nas wciąż niemal wyłącznie spalinowy. Zmiana floty autobusów miejskich na elektryczne to krok w dobrym kierunku, nie zmieni to jednak sytuacji – tysiące spaliniaków nadal będzie nas podtruwać. Wystarczyłoby jednak zamienić samochód na elektryczny, który bezapelacyjnie jest zdrowszy, bo bezemisyjny.

elektryki nie emitują smogu, są ekologiczne

Smog to połączenie mgły i dymu, zawiesina drobnych pyłów i szkodliwych substancji w powietrzu, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Mogą powodować alergie, astmę, a nawet wywoływać raka. Najgroźniejsze jest to, że emitowane są na wysokości naszych płuc. To dlatego walka ze smogiem jest konieczna.

Kopcące auta dokładają swoje

Są różne czynniki wpływające na powstawanie smogu. W Polsce jego największe źródło to  emisja niska (ta z rur wydechowych, kotłów grzewczych w domach, itp.). Jest ją bardzo trudno kontrolować. Pozostałe źródła smogu i zanieczyszczeń – przemysł i energetyka – mają mniejsze znaczenie. Jest to emisja tzw. wysoka, tzn. nie odbywa się ona na poziomie naszych twarzy, ale znaczniej wyżej w atmosferze. I o ile emisja wysoka też ma szkodliwy wpływ na klimat, to w przeciwieństwie do emisji niskiej łatwiej nad nią zapanować i ją ograniczać poprzez stosowanie różnego rodzaju filtrów i systemów oczyszczania, a także kar za przekraczanie norm. W przypadku emisji niskiej nie jest to możliwe.

W Polsce już teraz staramy się ograniczać niską emisję, np. poprzez dopłaty dla wymiany przestarzałych kotłów. Powodzenie takich działań nie uwolni nas jednak od smogu, gdyż nadal pozostaniemy z problemem smogu generowanego przez pojazdy spalinowe. Szacuje się, że średnio nawet jedna trzecia wytwarzanych pyłów trafiających do atmosfery może pochodzić z samochodowych rur wydechowych, a w dużych miastach może to być nawet więcej. Poza tym spaliny to nie tylko pyły – zawierają trujące związki azotu i siarki, a także benzopireny, które są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Jak sobie z tym radzić?

Przesiadka na elektryki

Sposób na ograniczenie ilości smogu generowanego przez transport uliczny jest już oczywiście doskonale znany. To motoryzacja napędzana silnikami elektrycznymi. Rzecz w tym, że choć dziś samochody w pełni elektryczne już przestały budzić sensację, to nadal daleko jeszcze do ich powszechnego użytkowania przez Polaków. Przesiadce na elektryka nie sprzyjają także pewne mity, które powtarzane przez krytyków elektromobilności mogą powodować nieporozumienia dotyczące rzeczywistej ekologiczności elektryków. Ale to wyjaśniamy w innym naszym wpisie na blogu.

Obecnie jedyny naprawdę istotny problemem to wysoka cena zakupu elektryka. Ale już wkrótce mają wejść w życie przepisy, które umożliwią uzyskanie nawet do 36 tys. zł dotacji do zakupu nowego samochodu w pełni elektrycznego. To też jedno z działań państwa na rzecz redukcji emisji powodujących problem smogu. Samochody elektryczne taniej dostępne dla Polaków – dzięki dotacjom – mają szansę zostać kolejnym orężem w walce ze smogiem.