x
Greenway Country > GreenWay Polska > Blog section > Polecamy > Sieć GreenWay

 

Jak znaleźć ładowarki sieci GreenWay? Gdzie najczęściej są one zlokalizowane? Do czego służy Portal Kierowcy? Te kilka uwag ułatwi sprawne korzystanie z możliwości, jakie GreenWay oferuje właścicielom i użytkownikom samochodów elektrycznych.

Lokalizacja stacji ładowania

Lokalizacje ładowarek

Gdzie znajdziemy ładowarki GreenWay? Dziś zielona sieć GreenWay dostępna jest już w niemal każdym zakątku naszego kraju. Rzut oka na mapę dostępną na stronie Portalu Kierowcy pozwala zauważyć coś charakterystycznego. Punkty ładowania naszej sieci znajdują się przy głównych szlakach komunikacyjnych w kraju. Znajdziemy je przy wszystkich autostradach, przy wielu drogach szybkiego ruchu i drogach łączących regiony kraju. To dlatego, że sieć ładowarek GreenWay ma ułatwiać bezproblemowe pokonywanie samochodami elektrycznymi nawet dłuższych tras pozamiejskich oferując możliwość podładowania baterii w trakcie podróży. Ideą jest odpowiednio gęste rozmieszczenie poszczególnych stacji. Chodzi o to, by móc z nich skorzystać dogodnie w momencie, w którym uznamy, że już czas na uzupełnienie zapasu energii w akumulatorach. Obecnie większość tras jest już pokryta naszą siecią. Dlatego teraz skupiamy się na tym, aby stworzyć możliwość ładowania na pozostałych trasach (np. S6, S7, itd.)

Obok kluczowych tras w kraju drugim miejscem, gdzie możemy bez większego trudu znaleźć nasze ładowarki, są duże miasta.  Szybkie stacje GreenWay znajdują się we wszystkich największych ośrodkach miejskich w Polsce i w szeregu miast spoza grupy tych najbardziej zaludnionych. To pozwali na korzystanie z możliwości podładowywania baterii w sytuacjach codziennych i wymagających szybkiego przebiegu samego procesu ładowania. Nasze plany obejmują także coraz mniejsze ośrodki miejskie, tak, że szybkie ładowarki będą dostępne praktycznie we wszystkich miastach do ok. 80 tysięcy mieszkańców. Ponieważ obecnie intensywnie rozwijamy naszą sieć poprzez partnerów, który inwestują głównie w ładowarki AC, niewykluczone, że stacje sieci GreenWay będą w Polsce obecne nawet w miastach o 20 tys. mieszkańców lub mniejszych.

Poręczny Portal Kierowcy

Korzystanie z sieci GreenWay jest bardzo proste między innymi dzięki praktycznemu narzędziu, jakim jest Portal Kierowcy. W pierwszej kolejności mamy tam dostęp do mapy z lokalizacją ładowarek. Każdy znajdujący się na niej symbol nie tylko wskazuje miejsce, w którym jest ładowarka. Kryją się za nim też inne informacje.

  1. Po pierwsze dowiemy się, gdzie są ładowarki obsługiwane bezpośrednio przez sieć GreenWay (ikonka z „gw”), a gdzie są punkty partnerskie (P) i roamingowe (R).
  2. Po drugie – co bardzo praktyczne – od razu sprawdzimy, jakiego typu złącza oferuje dana stacja. Po kliknięciu ikonki na mapie wyświetli się informacja o typach konektorów, które oferuje interesujący nas punkt ładowania i o oferowanej przez nie mocy. Może to być więc Type 2, CCS lub CHAdeMO. Ta i powyższa informacja przydadzą się nam, kiedy jeszcze planujemy trasę.
  3. Po trzecie – i ta informacja szczególnie przydatna jest w momencie zbliżania się do stacji – dowiemy się, która ładowarka jest aktualnie wolna. Jeśli jesteśmy w mieście, gdzie mamy do wyboru kilka ładowarek, bez problemu możemy się zdecydować na tę, z której akurat nikt nie korzysta. Informacja kryje się pod kolorem ikonki: zielony to ładowarka wolna (dostępna), niebieski– obecnie zajęta przez innego użytkownika, czerwony – niedostępna z powodu awarii. Informacje o stanie danej stacji są przekazywane na Portal Kierowcy w czasie rzeczywistym, dlatego macie pewność, że są to informacje naprawdę aktualne.

Wskazówki dojazdu

Korzystanie z GreenWay jest tak proste także dlatego, że dostajemy szereg wskazówek ułatwiających znalezienie każdej z ładowarek. Mapa w Portalu Kierowcy to nie tylko zwykła mapka z zaznaczonymi ulicami. Po kliknięciu ikonki konkretnej stacji uzyskujemy dostęp do kolejnych praktycznych wskazówek – do szczegółów lokalizacji ładowarki. Wyświetla nam się adres, precyzyjny słowny opis umiejscowienia ładowarki pod wskazanym adresem, a nawet jej zdjęcie. Dodatkowo aplikacja oferuje funkcję „Prowadź mnie tam”, a jej kliknięcie uruchomi nawigację Google, która doprowadzi nas do wskazanej stacji. Nawet w obcym mieście po dotarciu pod adres, gdzie jest ładowarka, nie musimy szukać jej w ciemno, bo miejsce znamy już ze zdjęcia. Wystarczy, że dostrzeżemy je obok siebie. Dowiemy się też, co jest tuż obok ładowarki i jak daleko mamy do niej z miejsca, w którym się znajdujemy.

 

Kiedy jesteś już na miejscu, możesz skorzystać z ładowarki. Nie wiesz, jak? Przeczytaj nasz artykuł o rejestracji w naszej sieci.