x

Nie, ładowarka nie odłączy się sama. Ładowanie musisz zakończyć przy pomocy karty RFID lub za pomocą Portalu Kierowcy. Dopiero wówczas możesz bezpieczne odłączyć przewód od gniazda samochodu. Nie ma przy tym ryzyka zbyt późnego odłączenia samochodu od ładowarki – bateria nie zostanie przeładowana, gdyż czuwa nad tym system zarządzania baterią. Jeśli jednak pozostawisz samochód podłączony długo do ładowarki, narażasz się na dodatkową opłatę za minuty, naliczaną po 45 minutach dla ładowania DC i 180 minutach dla ładowania AC.

Następne pytanie w tej sekcji

Jakie standardy ładowania znajdują się na stacjach GreenWay?

Wszystkie nasze ładowarki wyposażone są w dwa przewody do ładowania prądem stałym (DC): CHAdeMO, CCS (Combo) i jeden do ładowania prądem zmiennym (AC) Typ 2. Stacje partnerskie GreenWay pozwalają zazwyczaj doładować się prądem zmiennym (AC) przez Typ 2. Aby z nich korzystać, zwykle trzeba posiadać własny kabel.

Jaka jest moc ładowania na stacjach GreenWay?

Na większości naszych stacji maksymalna moc ładowania wynosi po CHAdeMO i CCS (Combo) do 50 kW prądem stałym DC a po Typ 2 – do 42 kW prądem zmiennym AC. Stacje partnerskie GreenWay zazwyczaj umożliwiają ładowanie prądem zmiennym AC do 22 kW.

Od czego zależy maksymalna moc ładowania na stacjach GreenWay?

Maksymalna moc ładowania zależy od wielu czynników. Są to: ograniczenia wynikające z możliwości technicznych samochodu, stan naładowania baterii (im wyższy, tym niższa moc ładowania), temperatura otoczenia (w przypadku ujemnych temperatur moc ładowania jest niższa), ładowanie kilku samochodów jednocześnie na jednej ładowarce.

Co zrobić jeśli moja wtyczka nie pasuje do żadnego przewodu w ładowarkach GreenWay? Czy istnieje możliwość zakupienia jakiejś przejściówki?

Jeśli wtyczka nie pasuje do żadnego z przewodów, możesz zastosować specjalny adapter lub przejściówkę. Najczęściej stosowana jest przejściówka z Typ 1 na Typ 2. Możesz kupić je na wolnym rynku lub zapytać o nie producenta swego samochodu.

Czy możliwe jest jednoczesne ładowanie kilku samochodów?

Na wszystkich naszych stacjach można ładować kilka samochodów jednocześnie. Ich liczba uzależniona jest jednak od producenta danej ładowarki. W przypadku ładowarek Efacec jednocześnie może ładować się tylko jeden samochód po DC (CHAdeMO lub CCS) i jeden po AC. W przypadku ładowarek Delta jednocześnie mogą ładować się trzy samochody (2xDC oraz 1xAC).

Jak długo trwa ładowanie samochodu na ładowarkach GreenWay?

Zazwyczaj doładowanie do 80 % pojemności baterii samochodu takiego jak Nissan Leaf prądem stałym DC z mocą do 50 kW zajmuje do 30 minut. Długość ładowania zależy od wielu czynników i trudno jest określić jednoznacznie czas potrzebny na jego ukończenie. Do czynników tych zaliczamy przede wszystkim wybrany rodzaj ładowania (prądem stałym DC lub zmiennym AC), pojemność baterii, stan jej naładowania, temperaturę otoczenia i czy jednocześnie ładuje się jeszcze jakiś inny samochód.

Dlaczego podczas ładowania mojego samochodu spada moc ładowania?

Moc ładowania spada w miarę zwiększania się stopnia naładowania baterii. W momencie przekroczenia stanu naładowania powyżej 80 %, spadek tempa i mocy ładowania jest bardzo gwałtowny. Moc ładowania zmniejszy się też, kiedy w trakcie procesu ładowania do ładowarki podłączy się kolejny samochód.

Czy mogę kontrolować stan naładowania mojego samochodu?

Tak, na ekranie ładowarki wyświetlają się informacje o czasie ładowania i przekazanej energii. Zdalnie możesz śledzić postępy ładowania z poziomu Portalu Kierowcy po rozpoczęciu ładowania za pomocą tego narzędzia.

Czy mogę ładować swój samochód podczas deszczu/śniegu i w czasie burzy?

Tak, ładowanie jest możliwe nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, gdyż nasze ładowarki są wyposażone w system ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Czy temperatura otoczenia ma wpływ na szybkość i moc ładowania?

Tak, ujemne temperatury powodują obniżenie mocy ładowania.