200 ładowarek GreenWay w Polsce. To dopiero początek.

30.04.2021

Ciekawe, kto z Was jeszcze pamięta nasze początki w Polsce? Zaczęliśmy skromnie, od jednej ładowarki zainstalowanej w Galerii Mokotów w Warszawie. Po kilku miesiącach pojawiły się stacje w Poznaniu, Bielsku-Białej i Rzeszowie. Dziś ładowarek w sieci GreenWay Polska jest już blisko 260, z czego 200 jest w pełni naszą własnością, a pozostałe to stacje partnerskie.

Elektromobilność jest na wczesnym etapie rozwoju. Każdy rok jest w tym sektorze rekordowy: rośnie liczba samochodów elektrycznych i dostępnych modeli, rozrasta się infrastruktura ładowania. W zeszłym roku łączna liczba stacji ładowania w naszym kraju wyniosła 1324, więcej o 353 ładowarki względem 2019. Spośród nich 72 punkty ładowania zainstalował GreenWay, utrzymując tym samym pozycję lidera na rynku polskim.

Prawie 7 ładowarek miesięcznie

Zaczeliśmy od stacji szybkiego ładowania zainstalowanej w Warszawie w Galerii Mokotów. Stacja ta została zainstalowana w grudniu 2016 roku. We wrześniu 2017 ruszyliśmy z pierwszymi ładowarkami w Bielsku-Białej, Rzeszowie oraz Poznaniu. Już w grudniu tego roku mogliśmy pochwalić się pierwszymi 30 ładowarkami w 24 miastach.

W 2018 roku każdego miesiąca oddawaliśmy do użytku prawie 7 ładowarek. W kolejnym utrzymaliśmy wysokie tempo, podnosząc jednocześnie moc instalowanych urządzeń. W 2019 roku na terenie Polski działało w sumie 115 stacji szybkich i 60 stacji AC. Postawiliśmy również pierwsze ładowarki o mocy 100 oraz 150 kW, a także 5 magazynów energii, które zwiększają moc szybkich ładowarek i stabilizują sieć energetyczną. W tym samym roku klienci GreenWay zaczęli korzystać  z pierwszego w Polsce hubu w Galerii Młociny w Warszawie, który obsługuje 11 stanowisk ładowania jednocześnie.

Pod koniec ubiegłego roku kierowcy elektryków skorzystać mogli łącznie z 225 ładowarek GreenWay w całej Polsce. Aktualnie nasza sieć to 257 publicznych stacji ładowania, z czego 200 jest naszą własnością, a pozostałe to stacje klientów, którzy zdecydowali się na oddanie ich pod nasze skrzydła.

Zaufanie instytucji unijnych

Naszą działania na rzecz rozwoju infrastruktury ładowania samochodów EV wspierają instytucje Unii Europejskiej. Pierwsze dofinansowanie otrzymaliśmy na samym początku działalności, w ramach programu Łącząc Europę. Kolejne finansowanie podpisaliśmy w 2018 roku z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kwotę 70 mln PLN. To dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy od tych instytucji realizować możemy plan budowy elektromobilności w Polsce.

Współpraca z biznesem

Przedsiębiorcy coraz chętniej wchodzą w elektromobilność. Na rynku pojawił się bowiem nowy typ klienta i nowe potrzeby. To kierowcy samochodów elektrycznych, którzy potrzebują dostępu do usługi ładowania.

Pierwsze umowy o współpracy z biznesem zawarliśmy już w 2017 roku z firmą RacoCars i Nissan Polska. W kolejnych latach do grona naszych klientów biznesowych dołączali dystrybutorzy samochodów i właściciele salonów (Renault, Mazda, Volkswagen, Hyundai).

Z naszej oferty biznesowej korzysta między innymi IKEA, Amic (spółka zarządzająca siecią stacji paliw Amic Energy), AmRest (spółka zarządzająca siecią restauracji KFC), Ceetrus (spółka zarządzająca centrami handlowymi Auchan), a także Klepierre (spółka zarządzająca galeriami handlowymi). W sieci GreenWay znajdują się ładowarki przy restauracjach, hotelach, obiektach biurowych i placówkach handlowych – wiele z nich to stacje partnerskie. Takich stacji partnerskich mamy obecnie w sieci 56. To około 22% liczby wszystkich stacji GreenWay w Polsce.

Daleko do masy krytycznej

Nasze plany rozwoju infrastruktury GreenWay wybiegają dalej. Do osiągnięcia masy krytycznej całej branży brakuje jeszcze dużo. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych w Polsce, potencjał prywatnej infrastruktury ocenia się od 85 do 110 tysięcy ładowarek. Potrzebujemy więcej ładowarek, więcej samochodów elektrycznych niż spalinowych. Wtedy elektromobilność stanie się dziedziną, na której skorzystają wszyscy, zarówno przedsiębiorstwa, kierowcy, środowisko naturalne, jak również zwykli obywatele.

Dzisiaj sieć GreenWay to ponad 250 ładowarek, a łączna liczba zarejestrowanych klientów firmy przekroczyła 10 tysięcy. Ścieżka rozwoju całej branży jest bardzo prosta. Im więcej pojawi się ładowarek, tym więcej aut elektrycznych wyjedzie na polskie drogi, im więcej będzie aut, tym więcej powstanie ładowarek. Według raportu „Polish EV Outlook” do 2025 powstanie 48 tys. punktów ładowania, a liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach przekroczy 280 tys.

Wejdź do świata elektromobilności z GreenWay!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi akcjami promocyjnymi, dostępnymi kuponami rabatowymi, ofertami specjalnymi i najnowszymi informacjami? Możesz je otrzymywać mailowo lub SMS-em. Nie musisz martwić się o przekazane dane osobowe, ponieważ w GreenWay nigdy nie udostępniamy ich innym firmom w celach marketingowych.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje
x