Elektromobilność - pomysł na karierę

14.03.2023

Elektromobilność pomysł na karieręElektromobilność to branża, która generuje mnóstwo nowych miejsc pracy. Tylko w USA, od sierpnia 2022 do końca stycznia 2023, firmy z branży zadeklarowały powstanie 100 tys. stanowisk – podał amerykański Bloomberg. W Polsce tendencje mogą być podobne. Jak pracuje się w zielonym sektorze? Opowiemy Wam na naszym przykładzie.

Branża elektromobilna – zwana branżą zielonych miejsc pracy – to ciekawa alternatywa dla osób, które w edukacji i życiu zawodowym wybrały profil techniczny i są zainteresowane innowacjami. Do tej pory to w branży IT brakowało pracowników. Teraz, i w przyszłości, branża elektromobilności ma do zaoferowania wiele miejsc pracy i chłonie dużą liczbę absolwentów z technicznymi kompetencjami.

Pracy będzie coraz więcej


Jak czytamy w raporcie „Electromobility in Poland” z 2021 roku opracowanym przez Bergman and Polish Investment & Trade Agency „planowane w Polsce inwestycje do końca 2022 r. miały stworzyć prawie 7 tysięcy nowych miejsc pracy”. Szacuje się, że branża elektromobilności rośnie w Polsce o kilka tysięcy – nawet do 10 tys. – miejsc pracy rok do roku.
Skąd takim boom? W lutym 2023 r. Parlament Unii Europejskiej zdecydował, że od 2035 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży samochodów spalinowych. UE zmierza w kierunku bezemisyjności i dlatego potrzebne są nowe rozwiązania oraz pracownicy z odpowiednimi kompetencjami i kreatywnym podejściem, by móc je tworzyć i wdrażać.

W GreenWay także odnotowaliśmy wzrost zapotrzebowania na kadrę z racji zwiększonej liczby stacji ładowania i rozwoju w 2022 roku w zakresie sprzedaży rozwiązań dla elektromobilności.

Green Team rośnie!


Ogromny rozkwit branży elektromobilnej oznacza dla nas coraz większą, GreenWay’ową drużynę. Nasz zespół w 2022 roku prawie się podwoił! Urośliśmy z 51 osób zatrudnionych w 2021 roku do 93 w 2022 roku. Dziś jest nas już ponad setka!
Pewnie chcecie wiedzieć, jak się u nas pracuje, jacy jesteśmy i co dokładnie robią pracownicy różnych działów? Trudno opowiadać o sobie, ale spróbujmy.

Jesteśmy, w większości, z wykształcenia: inżynierami, energetykami, elektrotechnikami, informatykami. Są wśród nas także absolwenci szkół nie technicznych, a nawet, choć w mniejszości - humaniści. 
Jesteśmy chyba dość młodzi – średnio mamy 34 lata, mówimy do siebie „na Ty”, przyprowadzamy do pracy psy, jemy razem lunch w kuchni, wspieramy się wzajemnie i mamy poczucie, że razem bierzemy udział w zielonej rewolucji. Szczególnie to ostatnie sprawia, że jest to dla nas coś więcej niż praca. Gdy zapytaliśmy kiedyś pracowników GreenWay: „Czym jest dla Ciebie praca w elektromobilności” – najczęściej padły takie odpowiedzi:
* „Możliwością udziału w rozwoju technologii mającej na celu poprawę jakości środowiska i życia”.
* „Okazją do zdobywania unikatowych doświadczeń i szansą na współtworzenie nowego rynku”.
* „Nowym wyzwaniem na pionierskim rynku”.

Zajrzyjmy teraz za kulisy do niektórych działów firmy.


Dział Rozwoju Sieci


Rozbudowując sieć GreenWay, ciągle musimy poszukiwać lokalizacji na postawienie nowych stacji. To nie lada wyzwanie, bo muszą one spełniać wiele różnych kryteriów: mieć dobry dojazd, odpowiednie łącza elektryczne, no i, co równie ważne – muszą być kierowcom „po drodze" albo w miejscach, w których można pójść coś załatwić, a w tym czasie naładować auto.
W Dziale Network Development, oprócz szukania najlepszych miejsc pod stacje, zajmujemy się też: realizacją inwestycji od początku do końca procesu: od projektu, przez nadzór i koordynację po odbiór. Zadania w tym zakresie dotyczą zarówno rozbudowy naszej sieci, jak również realizowania projektów komercyjnych dla naszych klientów, którym dostarczamy stacje ładowania wraz z ich instalacją. Pracują tu głównie absolwenci elektrotechniki i energetyki.

Dział Zarządzania Aktywami i Nowych Technologii


Gdy już stacje powstaną, nasza praca się nie kończy; można nawet powiedzieć, że dopiero się zaczyna. Sieć trzeba na bieżąco monitorować i rozwijać. Nowinki technologiczne w naszym sektorze to codzienność, dlatego też potrzebni są nam eksperci w tej dziedzinie. W Dziale Asset Management & New Technologies najwięcej jest nas po energetyce. Nasze główne zadania to:

  • kontrola jakości, testowanie, konfiguracja, uruchamianie, zarządzanie i utrzymanie techniczne stacji ładowania;

  • monitorowanie stanu infrastruktury poprzez narzędzia informatyczne;

  • przygotowywanie nowych produktów GreenWay;

  • współpraca z dostawcami stacji ładowania.

Dział Serwisu i Instalacji


Nasze rozwiązania, by mogły sprawnie i bezawaryjnie działać, wymagają wysokiej jakości serwisu. Dlatego w Dziale Service & Installations (SI) dbamy o sieć GreenWay oraz instalujemy nowe stacje ładowania lub wymieniamy ładowarki na nowsze, szybsze urządzenia. I oczywiście, gdy zajdzie taka potrzeba, naprawiamy usterki. Zadania te realizujemy w zakresie własnych ładowarek, ale także świadczymy takie usługi dla naszych partnerów. 
W 2022 roku powiększyliśmy bazę oddziałów Działu SI o kolejne trzy miasta – Warszawę, Wrocław i Gorzów Wielkopolski. Dziś, we wszystkich bazach tj. również w Gdyni, Łodzi i Sosnowcu, jest nas 26 osób.

Dział IT


Tak, mamy własny Dział IT, i to całkiem spory! Coraz większa sieć i rosnąca liczba użytkowników potrzebują przyjaznych rozwiązań. Dlatego w Dziale IT sami stworzyliśmy w 2022 roku własny produkt – nową aplikację mobilną dla użytkowników. Pracowaliśmy nad nią od A do Z. Nasza aplikacja cieszy się  popularnością – korzysta z niej duża część użytkowników sieci GreenWay, a nasi programiści wciąż ją ulepszają. Dodatkowo, rozwijamy rozwiązania ułatwiające zarządzanie flotą samochodów elektrycznych czy też umożliwiające zarządzanie stacjami ładowania należącymi do naszych partnerów.

Dział Rynku Masowego


Dział ten przede wszystkim zajmuje się sprzedażą usług ładowania i obsługą klienta w tym obszarze. Nasza branża to wciąż młoda dziedzina. My też się uczymy, rozwijamy. Dlatego staramy się być w ciągłym kontakcie z kierowcami, wsłuchiwać się w ich potrzeby i na nie odpowiadać.
Gdy kierowcy potrzebują wsparcia lub pomocy – odbieramy od nich telefony, odpowiadamy na e-maile i rozmawiamy na czacie. Wszystko po to, by jak najszybciej rozwiązać ich sprawę.
Dbamy też o to, by informacje o lokalizacjach naszych stacji ładowania były dostępne i aktualne np. w Google Maps czy PlugShare. No i przeprowadzamy badania opinii wśród klientów, żeby wiedzieć, co jeszcze możemy poprawić, a z czego użytkownicy są zadowoleni.

Dział Sprzedaży i Marketingu


W GreenWay nie tylko budujemy własną sieć ładowania i oferujemy usługi ładowania. Naszymi klientami są także firmy, którym sprzedajemy ładowarki i którym pomagamy w transformacji energetycznej. Tu na scenę wkracza Dział Sales & Marketing, który nawiązuje relacje z partnerami biznesowymi, dba o komunikację z nimi oraz przygotowuje i realizuje kampanie marketingowe. Łączy on zarówno osoby z wykształceniem humanistycznym, jak i technicznym, ponieważ w skład tego działu wchodzi  także zespół obsługi posprzedażowej oraz zespół zajmujący się zarządzaniem złożonymi projektami wdrażania rozwiązań w zakresie infrastruktury ładowania dla naszych partnerów biznesowych.

Na koniec, choć wcale nie uważamy, że najmniej ważne, w GreenWay funkcjonują działy zajmujące się u nas wsparciem biznesu: Dział Księgowości; Dział Kontrolingu oraz Dział HR i Administracji. Jak w wielu firmach – to zespoły działające trochę na zapleczu, ale to właśnie im zawdzięczamy sprawne funkcjonowanie naszej organizacji.

Technika i studia czekają 


Co zrobić, by móc pracować z “zielonymi” rozwiązaniami przyszłości?
Można o tym myśleć już w szkole średniej. Przybywa tych, w których są kierunki bardzo potrzebne do pracy w branży: mechatronika, elektromechanika, elektronika, elektryka.
Można też wybrać konkretne studia. Kierunek „elektromobilność” oferuje już pięć Politechnik: Warszawska, Wrocławska, Poznańska, Rzeszowska i Świętokrzyska. Podczas rekrutacji w roku akademickim 2023/2024 wymaganymi przedmiotami maturalnymi będą: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka oraz język obcy.

Dla absolwentów studiów zaś prawdziwa gratka. Jeszcze w tym miesiącu, lutym 2023, ruszają podyplomowe studia „Nowa mobilność” przygotowane przez Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz PSPA. Wśród wykładowców jest Rafał Czyżewski, Prezes Zarządu, GreenWay Polska, który podczas zajęć z przedmiotu „Ładowanie pojazdów elektrycznych w ujęciu prawnym i biznesowym” m.in. przybliży regulacje prawne dotyczące infrastruktury ładowania samochodów z napędem elektrycznym i opowie o procedurach uruchamiania stacji ładowania.


Zajrzyjcie do nas, zobaczcie kogo szukamy już dziś!
Zgłoście się i zostańcie częścią Green Teamu!

Sprawdź -> Kariera w GreenWay

Jeżeli masz jakieś pytania, możesz również bezpośrednio skontaktować się z naszymi rekruterkami!

Anna Pankowska

Senior HR Specialist

+48 798 622 784

[email protected]

Sylwia Karwacka

Senior HR Specialist

+48 798 622 784

[email protected]

Wejdź do świata elektromobilności z GreenWay!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi akcjami promocyjnymi, dostępnymi kuponami rabatowymi, ofertami specjalnymi i najnowszymi informacjami? Możesz je otrzymywać mailowo lub SMS-em. Nie musisz martwić się o przekazane dane osobowe, ponieważ w GreenWay nigdy nie udostępniamy ich innym firmom w celach marketingowych.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje
x