Jakie elektryki upodobali sobie Polacy? TOP 3 najpopularniejszych samochodów elektrycznych w Polsce według GreenWay Polska.

11.09.2020

Po polskich drogach jeździ już ponad 13 000 samochodów z napędem elektrycznym, a ponad połowa z nich to auta w pełni elektryczne. W samym roku 2020 przybyło ich ponad 4 tys., o 78% więcej niż w porównywalnym okresie w zeszłym roku. Takie dane podaje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych. Jakie elektryki możemy spotkać na naszych drogach? Sprawdzamy, jak to wygląda w gronie klientów sieci ładowania GreenWay Polska.

Na podstawie danych, które podajecie podczas rejestracji w sieci ładowania GreenWay wynika, że najwięcej z Was jeździ samochodami marki Tesla. Tę markę wskazało 29% naszych klientów. Najpopularniejszym modelem tego amerykańskiego producenta jest Tesla Model S. Akumulator o pojemności 100 kWh pozwala na przejechanie około 500 km. Do setki rozpędza się w 3,8 sekundy, a maksymalna prędkość tego modelu to 250 km/h.  

Na drugim miejscu plasuje się marka BMW (19%). Jednym z najbardziej popularnych modeli elektrycznych tego producenta jest BMW i3. Przy akumulatorach 42,2 kWh przejeżdża do 235 na jednym ładowaniu. Do setki rozpędza się w 7,3 sekund, a jego maksymalna prędkość wynosi 150 km/h. Fani motoryzacji wypatrują nadejścia kolejnego elektrycznego modelu BMW iX3. Europejska premiera już za rok.

Nissan Leaf, to trzeci najpopularniejszy elektryk wśród zarejestrowanych klientów sieci GreenWay (18%). Jego 40 kWh akumulatory pozwalają przejechać do 220 km na jednym ładowaniu. Maksymalna prędkość, jaką pojedziemy tym modelem, to 144 km/h, a do setki możemy się rozpędzić w 7,9 sekundy. Na dłuższe trasy warto wybrać Nissana Leaf e+, którym “za jednym zamachem” przejedziemy aż 385 km dzięki akumulatorowi o pojemności 62 kWh. W okresie od stycznia do lipca 2020 roku Nissan Leaf był najczęściej rejestrowanym elektrykiem w Polsce – w tym czasie w kraju zarejestrowano 241 tych samochodów. 

Nowym graczem na rynku, którego warto poznać, jest Mazda MX-30. Jej 35,5 kWh akumulator pozwala na przejechanie około 180 km. Maksymalna prędkość jaką może osiągnąć to auto to 150 km/h.

Również w ofercie marki Hyundai znajdziemy propozycję dla fanów elektromobilności. Z informacji, które zaznaczacie podczas rejestracji w naszej sieci wynika, że 5% z Was jeździ samochodami tej marki. Południowokoreański koncern motoryzacyjny ma w swojej ofercie dwa elektryki: Kona Electric oraz IONIQ Electric. Kona z akumulatorem 64 kWh na jednym ładowaniu może przejechać aż 400 km. Wersja z akumulatorem 39 kWh pozwala na pokonanie około 255 km na jednym ładowaniu. IONIQ posiada akumulator 40 kWh, dzięki czemu jego zasięg wynosi 250 km.  

Porównując auta elektryczne i przede wszystkim ich zasięg, miejmy na uwadze to, że może być on różny w zależności od stylu i sposobu jazdy, a także od takich warunków jak pogoda czy topografia terenu. Planując podróż warto wybrać trasy, które obfitują w ładowarki. Nasze punkty ładowania można spotkać przy większości najważniejszych polskich dróg, a nasza sieć w Polsce liczy 230 stacji ładowania.  

I ciekawostka na koniec. Z najnowszych badań ElectroMobility Poland wynika, że około 70% Polaków rozważa zakup samochodu z napędem elektrycznym, jako swojego kolejnego auta. Kilka lat temu było to zaledwie kilkanaście procent! Dynamika rozwoju (warto spojrzeć na liczby z początku artykułu) to jedna z cech charakterystycznych polskiego rynku.  

 Informacje techniczne dotyczące samochodów pobraliśmy ze strony: https://ev-database.org/.  


Wejdź do świata elektromobilności z GreenWay!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi akcjami promocyjnymi, dostępnymi kuponami rabatowymi, ofertami specjalnymi i najnowszymi informacjami? Możesz je otrzymywać mailowo lub SMS-em. Nie musisz martwić się o przekazane dane osobowe, ponieważ w GreenWay nigdy nie udostępniamy ich innym firmom w celach marketingowych.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje
x