Kody QR GreenWay skanuj zawsze w aplikacji!

11.04.2023

Kody QR GreenWay skanuj zawsze w aplikacji!Są wszędzie: w muzeach, na przystankach autobusowych, stacjach benzynowych, produktach w sklepach: biało-czarne kwadraty znane jako kody QR. Znajdziecie je także na ładowarkach GreenWay, gdzie pełnią ważną rolę, umożliwiając korzystanie z usługi ładowana  za pośrednictwem naszej apki mobilnej.

QR to popularny i bezpieczny nośnik informacji, jednak nawet i on – w przypadku zaniedbania podstawowych zasad postępowania – może nieść ze sobą pewne ryzyka. Jak bezpiecznie korzystać z kodów QR?


Bezpieczne kody

Każde złącze na stacjach publicznych w naszej sieci posiada swój kod QR. Służy on do szybkiego uruchomienia ładowania w aplikacji. Aby rozpocząć ładowanie wystarczy zalogować się do aplikacji, kliknąć w funkcję skanera kodów i zeskanować kod znajdujący się przy złączu.

Nie mieliśmy do tej pory żadnego przypadku, by kody QR na naszych stacjach ładowania były wykorzystywane przez cyberprzestępców. Znane nam są jednak przypadki z innych sieci ładowania, gdzie próby wyłudzenia pieniędzy poprzez naklejanie kodów QR przez cyberprzestępców miały miejsce. Na wszelki wypadek, przypominamy jak bezpiecznie skanować kody QR na stacjach sieci GreenWay. Najważniejsze, to zawsze korzystajcie z kodów OR na naszych stacjach jedynie skanując je w aplikacji GreenWay.


Jak skanować kody QR na stacjach GreenWay?

1/ ZALOGUJ się do aplikacji GW.

2/ KLIKNIJ w ikonkę skanera znajdującego się w prawej, dolnej części ekranu.

3/ ZESKANUJ kod QR i zacznij ładowanie.

4/ NIE UŻYWAJ aparatu fotograficznego do skanowania kodu QR na naszej stacji.

Pamiętaj! Na stacjach GreenWay kody QR skanuj tylko po zalogowaniu się do aplikacji. Dzięki temu zapewnisz sobie bezpieczeństwo. Korzystanie z naszej aplikacji i kodów QR, dzięki zastosowanemu rozwiązaniu, jest bezpieczne.


Szybka reakcja

Kod QR oznacza z ang. quick response, czyli szybką reakcję. W tym graficznym, najczęściej kwadracie, zapisać można cyfry, litery i symbole. To łatwy do odczytu kod, który powoduje, że po zeskanowaniu czytnik wykona akcję, np. otworzy stronę www, zainstaluje aplikację lub podłączy telefon do sieci Wi-Fi. Można go porównać do ulepszonego kodu kreskowego z supermarketu.

Odczytywanie kodu QR może mieć miejsce w aplikacji zainstalowanej na Waszych smartfonach – wtedy dotyczy konkretnych usług dostarczanych w ramach tej aplikacji. Taki system wykorzystania kodów QR znajdziecie na przykład w sieci GreenWay.
Inną, popularną metodą jest skanowanie kodu QR za pomocą wbudowanego w smartfon aparatu fotograficznego. To duża wygoda, jednak jest jedno „ale” – bezpieczeństwo.


QR kody – jakie są ryzyka?

Jak większość cyfrowych rozwiązań, również kody QR są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Atak z użyciem kodu QR to tzw. QRishing. Przestępcy podmieniają istniejący kod QR lub tworzą fałszywy - taki, który poprowadzi nieświadome tego osoby do strony, która może na przykład zachęcać użytkownika do podania hasła do banku, czy wpisania swoich danych osobowych.

Z kodami QR jest jak z SMS-ami, mailami, czy stronami internetowymi. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, od kogo i w jakim celu je otrzymaliśmy, lepiej z nich nie korzystać. W przypadku kodów QR używanych przez znane Wam firmy, sprawdzonych dostawców usług, z których korzystacie - możecie czuć się bezpieczni. Szczególnie, gdy będziecie się trzymać podstawowych zasad postępowania.


Podczas korzystania z kodów QR warto przestrzegać kilku zasad:

  • sprawdzaj linki wyświetlane podczas skanowania kodu; jeśli adres URL jest skrócony, to jest to podejrzany link;

  • nigdy nie skanuj kodów QR ze źródeł, których nie znasz;

  • skanuj kody QR w aplikacji danej usługi czy rozwiązania – mają odpowiednie zabezpieczenia i nie „przepuszczą” użytkowników w niebezpieczne rejony internetu.


W przypadku kodów QR stosowanych w sieci ładowania GreenWay, tak długo jak używacie naszej aplikacji mobilnej, nic Wam nie grozi. Owszem, z ładowarek można korzystać jeszcze za pośrednictwem karty RFID oraz Portalu Klienta, jednak to właśnie aplikacja jest narzędziem, które zapewnia Wam największą wygodę i – przy zachowaniu powyższych zasad – bezpieczeństwo.

Wejdź do świata elektromobilności z GreenWay!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi akcjami promocyjnymi, dostępnymi kuponami rabatowymi, ofertami specjalnymi i najnowszymi informacjami? Możesz je otrzymywać mailowo lub SMS-em. Nie musisz martwić się o przekazane dane osobowe, ponieważ w GreenWay nigdy nie udostępniamy ich innym firmom w celach marketingowych.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje
x