Ładowanie samochodu elektrycznego krok po kroku

26.02.2018

Najczęściej stosowane sposoby ładowania samochodów elektrycznych można zawęzić do trzech opcji: ładowania poprzez zwykłe gniazdko, w ładowarkach półszybkich oraz w punktach szybkiego ładowania. Dowiedz się, jak krok po kroku szybko i łatwo naładować samochód elektryczny, szczególnie na dłuższe wyjazdy.

Artykuł 2018-02-26 Ładowanie samochodu elektrycznego krok po kroku

Zwykłe gniazdko

Do plusów ładowania samochodu poprzez zwykłe gniazdko, zdecydowanie trzeba zaliczyć niskie koszty. Przyjmując, że koszt ładowania 1 kWh wynosi ok. 1 zł, a do przejechania 100 km potrzebujemy przeciętnie 17-18 kWh, łatwo obliczyć, że koszt jazdy samochodem elektrycznym jest znacznie niższy niż samochodem spalinowym. Dodatkowo można go obniżyć korzystając z niższej taryfy nocnej. W przeciwieństwie do ładowania w specjalnych punktach, wadą ładowania poprzez zwykłe gniazdko jest wydajność. Standardowe gniazda dają moc 16A, ewentualnie 32A. W zależności od rodzaju samochodu elektrycznego, maksymalna moc, jaką można uzyskać w domowym gniazdku do jego naładowania to 3,7 kW. Tak więc musisz liczyć się z czasem ładowania między 8 a 12 godzin.

Ładowarki półszybkie

Punkty ładowania normalnego i półszybkiego (do 22 kW) spotkasz najczęściej w okolicy biurowców, na parkingach wielkopowierzchniowych oraz ewentualnie stacjach Park&Ride, ale także przy obiektach hotelowych czy restauracjach. Pod kątem czasu ładowania, możesz liczyć na oszczędność względem ładowania poprzez zwykłe gniazdko – wystarczy kilka godzin (4-5), aby naładować samochód do pełna. Moc ładowarek miejskich dochodzi najczęściej do 22kW, co automatycznie zmniejsza czas potrzebny na naładowanie samochodu. Największą wadą punków użyteczności publicznej jest ich ograniczona ilość. W przeciwieństwie do naszych zachodnich sąsiadów, w Polsce jeszcze dość trudno spotkać ogólnodostępne stacje tego typu. Niemniej jednak infrastruktura elektromobilna cały czas się rozwija i polski rząd wraz z Ministerstwem Energetyki uruchamiają kolejne inicjatywy mające zachęcić do kupowania aut elektrycznych*. Można zatem liczyć się z tym, że przybędzie tego typu punktów w kilku najbliższych latach.

Szybkie stacje ładowania

Jeśli chcesz wybrać się samochodem elektrycznym w dłuższą trasę, punkty szybkiego ładowania stanowią najszybszą i najbardziej funkcjonalną opcję. Podczas ładowania wykorzystują prąd stały (DC) oraz dysponują mocą do 200 KW, dzięki czemu czas ładowania do 80% pojemności średniej wielkości akumulatora trwa nie dłużej niż 25 min (w zależności od krzywej ładowania). Przy szybkich stacjach ładowania, znika też problem kabli, ponieważ stacje dysponują własnymi przewodami. Wystarczy je wpiąć do swego samochodu i gotowe. Punkty szybkiego ładowania spotkasz najczęściej w dużych aglomeracjach, przy autostradach,  wzdłuż popularnych szlaków komunikacyjnych. Wyglądem przypominają dystrybutory paliwa dla samochodów spalinowych. Wybierając punkt szybkiego ładowania, powinieneś sprawdzić, czy dysponuje on standardem odpowiednim do naładowania Twego samochodu.

Jak naładować samochód w punkcie szybkiego ładowania? Krok po kroku.

Sprawdź, jak naładować samochód elektryczny na przykładzie naszej sieci punktów szybkiego ładowania GreenWay:

  1. Wybierasz złącze. W pierwszym kroku musisz wybrać odpowiedni rodzaj złącza, aby podładować samochód. Ładowarki GreenWay dysponują wszystkimi ogólnodostępnymi standardami ładowania, tj. CCS, CHAdeMO i AC Type 2.

  2. Podłączasz przewód. Wpinasz bezpośrednio przewód do samochodu, ewentualnie z użyciem własnego adaptera, jeśli Twój samochód tego wymaga.

  3. Autoryzujesz się i ładujesz. W sieci GreenWay, aby rozpocząć ładowanie musisz się zautoryzować. Robisz to za pomocą karty lub aplikacji webowej. Każdy klient GreenWay otrzymuje kartę RFID, dzięki której może autoryzować ładowanie na stacjach i dostęp do Portalu Kierowcy, dzięki któremu może planować swoją podróż, śledzić dostępność stacji w czasie rzeczywistym i zdalnie uruchamiać i zatrzymywać ładowanie. Sprawdź,  jak to zrobić.

Podsumowanie

Ładowanie samochodu, zarówno poprzez zwykłe gniazdko, jak i w punktach półszybkiego czy szybkiego ładowania ma swoje wady i zalety. Ładowanie z wykorzystaniem tradycyjnego gniazdka z pewnością wychodzi ekonomicznie, jednak trwa bardzo długo. Rozwiązaniem mogłyby być ogólnodostępne punkty, jednak jest ich jeszcze w Polsce stosunkowo mało, w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów. Korzystanie z punktów szybkiego ładowania jest najlepszym rozwiązaniem pod kątem oszczędności czasu, jaki trzeba poświęcić, aby naładować samochód. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stacji szybkiego ładowania oraz samochodów elektrycznych, czytaj na bieżąco naszego bloga. Już niedługo kolejna dawka przydatnej wiedzy. A po więcej tipów o tym jak ładować bez problemów, warto zajrzeć tutaj.

* Źródło: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=D06B7D40956323FDC125820C00486F9A

Wejdź do świata elektromobilności z GreenWay!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi akcjami promocyjnymi, dostępnymi kuponami rabatowymi, ofertami specjalnymi i najnowszymi informacjami? Możesz je otrzymywać mailowo lub SMS-em. Nie musisz martwić się o przekazane dane osobowe, ponieważ w GreenWay nigdy nie udostępniamy ich innym firmom w celach marketingowych.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje
x