Zbliżają się wakacje, a co za tym idzie - wyjazdy i podróże samochodem. Świeżo upieczeni właściciele auta elektrycznego zastanawiają się zapewne, czy EV nadaje się na dłuższą trasę? Zdecydowanie tak, chociaż oczywiście trzeba się liczyć z tym, że będzie to trwało trochę dłużej, niż przejechanie tego samego dystansu samochodem spalinowym. Paradoksalnie, ma to swoje zalety, ale o tym później. Jak się przygotować do podróży i o czym pamiętać w trakcie jazdy, ale i przed jej rozpoczęciem?
Zanim wyruszycie w drogę
Podróż elektrykiem zaczyna się jeszcze zanim wsiądziecie do auta i ruszycie przed siebie, jest bowiem parę rzeczy, o które warto zadbać z wyprzedzeniem, aby Wasza podróż przebiegała komfortowo. .
Przede wszystkim - zaplanujcie trasę
Uwzględniając zasięg samochodu wybierzcie sobie stacje ładowania przy Waszej trasie. Zaplanujcie “bezpieczne” odległości między nimi. Lepiej zostawić sobie margines i nie pozwolić na to, żeby niespodziewany korek, objazd, albo inna niespodzianka na drodze nie spotkała Was w momencie, gdy bateria jest bliska wyczerpania.
W takim planowaniu skorzystajcie z Google Maps, Plugshare, albo naszej aplikacji mobilnej. Planując trasę warto zorientować się, czy w miejscu, gdzie będziemy ładować auto jest coś, co warto zobaczyć, lub jest opcja zjedzenia obiadu. Postój na ładowanie nie musi być przykrym obowiązkiem, a okazją na odpoczynek w trasie, lub odwiedzenie ciekawego miejsca.
Wybierając miejsce docelowe dowiedzcie się, czy będziecie mieli gdzie naładować baterię.
Czy hotel do którego się wybieracie posiada dostępną dla gości ładowarkę? Jeśli nie, to czy w okolicy znajduje się chociażby centrum handlowe lub inny obiekt wyposażony w ogólnodostępną stację ładowania? Bez tego mobilność w miejscu wypoczynku może być bardzo ograniczona.
Sprawdźcie z jakich ładowarek możecie korzystać
Upewnijcie się, czy macie możliwość aktywowania stacji ładowania, z których zamierzacie korzystać. Zasady korzystania z urządzeń różnią się w zależności od operatora. Gdy jedziecie za granicę warto też mieć dostęp do usługi roamingu. W GreenWay dzięki partnerstwom roamingowym macie dostęp do ponad 14000 stacji ładowania w 18 krajach. Na zagraniczne wojaże polecamy Wam – obok naszej aplikacji mobilnej - zabrać ze sobą kartę RFID, która może okazać się niezbędna do rozpoczęcia procesu ładowania na stacjach partnerów.
Sprawdźcie stan opon
Odpowiednia ilość powietrza oraz ogólnie dobry stan opon odpowiada nie tylko za bezpieczeństwo, ale też jest jednym z czynników mających wpływ na zasięg samochodu.
Pamiętajcie, że większa masa, to mniejszy zasięg
Ciężko ograniczyć ilość bagaży, jaką ze sobą zabieramy, podobnie jak w przypadku spaliniaków, cięższy samochód zużyje więcej mocy, niż jakby był pusty i nieobciążony. I najważniejsze - naładujcie baterię w samochodzie!
Jadę! Co dalej?
W przypadku samochodów elektrycznych czasem wolniej, znaczy szybciej. Duża prędkość i dynamiczna jazda oznaczają częstsze postoje i ładowanie, coś czego chcielibyście z pewnością uniknąć. Warto pamiętać o funkcji jaką jest hamowanie rekuperacyjne (odzyskowe), które powoduje zwracanie części energii z hamowania do akumulatora. Na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie jedziemy szybciej i mniej hamujemy, rekuperacja jest znacznie mniej efektywna i bateria szybciej się rozładowuje.
Bardzo prawdopodobny scenariusz latem: jest bardzo gorąco. Oczywistym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Pamiętajcie, by z nią nie przesadzić, bo stale włączona może zmniejszyć zasięg o nawet 15%! Sytuacja jest podobna w przypadku ogrzewania i podgrzewania siedzeń, jednak latem są one dużo rzadziej wykorzystywane.
Postój na ładowanie i…
Przerwa na ładowanie jest bardzo ważnym elementem podróży. Nie musi to być jednak przykry obowiązek, ale możliwość do odpoczynku i spędzenia czasu w ciekawy i produktywny sposób. Tylko od was zależy, jak wykorzystacie ten czas. W zależności od tego gdzie i na jak długo zaplanowaliście postój, możliwości jest wiele. To znakomita okazja, by poznać coś nowego. Obiad? Spacer? Zwiedzanie? Każda forma relaksu w podróży będzie korzystna. Jeżeli macie taką możliwość, zwróćcie uwagę, by auto podczas postoju było zaparkowane w cieniu. Dlaczego? Baterie samochodów elektrycznych, podobnie jak te w telefonach komórkowych, nie lubią wysokich temperatur. Spada wtedy ich wydajność, a co za tym idzie, zasięg samochodu.
Jest trochę tak, że coś, co uznać można za wady samochodów elektrycznych podczas długiej podróży staje się ich zaletami. Bo owszem, może i jechaliście dłużej i musieliście się częściej zatrzymywać. Różnice nie będą jednak aż tak duże, a możecie być pewni, że taka podróż jest mniej męcząca. Elektrykiem jedzie się ciszej, a przerwy w podróży dały Wam okazję do wypoczynku i - być może - zobaczenia czegoś, co podróżując tradycyjnym autem po prostu byście minęli? Z dobrym planem i wiedzą na co zwracać uwagę, nawet najdłuższa trasa elektrykiem jest niestraszna. I bezemisyjna.
Podróżujcie bezpiecznie i udanego urlopu!