Na co zwracać uwagę przy wyborze ładowarki samochodowej?

07.12.2020

Zakup samochodu zasilanego prądem rozważa coraz większa liczba kierowców. Już blisko 50% Polaków uważa, że samochód w pełni elektryczny (BEV) jest ekologiczny, a 29% kierowców rozważa zakup “elektryka”. Tymczasem na polskich drogach już jeździ ich ponad 8200 szt. Podobnie jak rośnie zainteresowanie samymi e-samochodami, zarówno do celów prywatnych jak i biznesowych, tak i coraz częściej pojawia się pytanie: jaką ładowarkę wybrać? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Zacznijmy od tego, że ładowarki możemy podzielić ze względu na rodzaj prądu, czyli ładowarki AC lub DC. Brzmi znajomo, szczególnie dla fanów rocka. Niemniej, w naszej branży AC to ładowarki zasilane prądem zmiennym. Używają napięcia 230V, czyli takiego, które znajdziemy w naszych domowych gniazdkach lub 400V – tzw. “siły”. Moc ładowania wynosi ładowarek AC od 2 do 11 lub nawet 22 kW. Warto jednak pamiętać, że o maksymalnej mocy ładowania decyduje samochód – obecnie dla nowych pojazdów elektrycznych jest to z reguły między 7 a 11 kW. Ładowanie samochodu ciągłą mocą 7 kW w ciągu godziny zapewnia średnio ok. 35 km zasięgu. Z kolei ładowanie mocą 11 kW pozwoli na uzyskanie ok. 55 km dodatkowego zasięgu w ciągu godziny.

Szybszym rozwiązaniem są ładowarki DC zasilane prądem stałym. Tu moc stacji ładowania wynosić może 50 kW i więcej. Tu również o maksymalnej mocy ładowania decyduje samochód. Do tej pory powszechnym standardem była moc ładowania na poziomie 50 kW. Obecnie coraz częściej spotykane są samochody ładujące się z maksymalną mocą 80 lub 100 kW, a nawet więcej.  Chcą wyliczyć, o ile kilometrów zwiększymy zasięg samochodu, ładując go przez godzinę, najłatwiej zastosować prosty wzór:

Moc ładowania / 20 kWh * 100 km. 

Obliczenia takie zakładają, że samochód elektryczny zużywa ok. 20 kWh na każde 100 km.

Tak więc ładując samochód mocą 50 kW, zwiększamy jego zasięg o 250 km w ciągu godziny, a mocą 100 kW o nawet 500 km. Pamiętać jednak należy, że moc ładowania samochodu zmienia się w ciągu jednego cyklu ładowania – z reguły najwyższa jest w momencie niskiego poziomu naładowania baterii, a następnie stopniowo spada. Z tego powodu średnia moc w ciągu sesji ładowania jest niższa, niż wynika to z maksymalnej mocy ładowania pojazdu, a najbardziej optymalnym z punktu widzenia czasu jest ładowania samochodu do poziomu ok. 80% naładowania baterii.

GreenWay to nie tylko sieć stacji ładowania, które możecie spotkać podczas Waszych podróży. Dostarczamy szereg usług związanych z elektromobilnością, jak m.in. ładowarki domowe oraz takie, które będą spełniać wymagania biznesu. Każdy model objęty jest 24-miesięczną gwarancją i jest kompatybilny ze wszystkimi elektrycznych autami sprzedawanymi w Europie.

Użytkownicy indywidualni mają do wyboru aktualnie model  Enelion Stilo. Przypomnijmy, że właśnie to urządzenie oferowane jest od niedawna kierowcom wybierającym w Polsce modele marki Hyundai oraz pierwszy elektryczny model  Mazdy,  MX-30.

Oferta dla firm jest bardziej rozbudowana:

•        22kW* – Enelion Wallbox, Enelion Vertica, Etrel Inch DUO, Ensto Chago Pro

•        25 kW (DC) – Delta 25

•        50 kW DC + 43 kW AC – Delta 4in1 – do ładowania nawet trzech pojazdów jednocześnie

*Stacje Enelion Wallbox oraz Enelion Vertica są dostępne w dwóch wariantach – 1x22kW lub 2x22kW, a stacja Ensto Chago Pro jest dostępna tylko w wariancie 2x22kW.

To, co wyróżnia ofertę urządzeń biznesowych, to możliwość podłączenia systemu zarządzania GreenWay Opero (link do oferty). Domowy model standardowo nie oferuje tego rozwiązania  . Stacje biznesowe najczęściej  znajdują zastosowanie w firmach zmieniających swoje floty na elektryczne, branży HoReCa, w salonach dealerów samochodowych, kupowane są przez firmy deweloperskie, oraz zarządców nieruchomości biurowych.

Zatem w pierwszej kolejności wybór ładowarki podyktowany jest sposobem, w jaki urządzenie zostanie wykorzystane – prywatnie, czy biznesowo. W tym drugim przypadku możliwości jest więcej, przede wszystkim w zależności od dostępnego łącza energetycznego. Aby dokonać najlepszego wyboru i aby uzyskać ofertę handlową, zachęcamy do kontaktu z naszym działem sprzedaży: [email protected]/.

Wejdź do świata elektromobilności z GreenWay!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi akcjami promocyjnymi, dostępnymi kuponami rabatowymi, ofertami specjalnymi i najnowszymi informacjami? Możesz je otrzymywać mailowo lub SMS-em. Nie musisz martwić się o przekazane dane osobowe, ponieważ w GreenWay nigdy nie udostępniamy ich innym firmom w celach marketingowych.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje
x