Przydomowe Ładowarki do Samochodów Elektrycznych: na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup?

12.12.2023

Przydomowe Ładowarki do Samochodów Elektrycznych: na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup?


Decyzja o kupnie nowego samochodu to nie tylko kwestia wyboru marki, modelu czy koloru lakieru. Musimy także zadecydować, jak i kiedy będzie na co dzień ładowana bateria naszego nowego nabytku. Na mieście lub w trasie sprawa jest stosunkowo prosta: wybieramy najbliższą wolną publiczną ładowarkę. W GreenWay budujemy publiczną sieć ładowania właśnie dla Was i cieszymy się, że z niej korzystacie. Ale jednocześnie przypominamy – auto elektryczne można, a nawet więcej – warto – ładować samodzielnie w domu. Wystarczy wyposażyć się we własną ładowarkę. Jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę?

Posiadanie własnej ładowarki przydomowej ma liczne zalety. Nie tylko nie jesteśmy zależni od dostępności publicznych stacji ładowania, ale również oszczędzamy czas i pieniądze, a to dzięki temu, że auto ładuje się w nocy, w taryfach gwarantujących najniższe koszty energii. Wybór odpowiedniego urządzenia oznacza konieczność uwzględnienia wielu kwestii – ograniczeń przestrzennych, łatwości obsługi, a nawet bezpieczeństwa. Wiemy co mówimy: w GreenWay, obok budowy tej “dużej” infrastruktury ładowania, dostarczamy kierowcom oraz pracodawcom (do użytku w biurowych garażach) kilkaset domowych stacji ładowania rocznie.

Stacja wallbox czy przenośna?

Zacznijmy od ładowarek przenośnych. Te praktyczne urządzenia umożliwiają ładowanie samochodu ze zwykłego gniazda elektrycznego. Zwykle kompaktowe i łatwe do przewożenia, powinny znaleźć się w bagażniku auta każdego, kto podróżuje w miejsca z ograniczonym dostępem do infrastruktury ładowania. Powinny – i z reguły znajdują się w standardzie wyposażenia auta przy jego zakupie. Świetne w sytuacjach awaryjnych lub na wakacje spędzane na odludziu, przenośne ładowarki niezbyt dobrze spisują się jednak jako urządzenie do ładowania codziennego. Ich niewielka moc (z reguły tylko 2 kW) oznacza dłuższy czas ładowania, a lżejsza konstrukcja przekłada się na niższą trwałość, co może na przykład oznaczać konieczność częstej wymiany kabli czy wtyczek. Koszt samodzielnego zakupu przenośnej ładowarki waha się od jednego tysiąca do kilku tysięcy złotych.

Ładowarki ścienne (najczęściej znane jako wallbox-y) to bardziej zaawansowane ładowarki samochodowe, zazwyczaj zamontowane na ścianie budynku lub garażu. Umożliwiają one bezpieczne i efektywne ładowanie pojazdów elektrycznych w warunkach domowych z mocą najczęściej do 11 kW, ale urządzenia mogą również oferować moc do 22 kW. Taka moc wystarczy, aby każde auto elektryczne naładować do 100% podczas całonocnego postoju. Pamiętać oczywiście trzeba o tym, że moc ładowania nie zależy tylko od ładowarki, ale również od samochodu (najczęściej obecnie jest to 11 kW na ładowarce AC). Wallbox-y są nieco droższe i większe niż ładowarki przenośne, ale oferują wspomnianą, większą moc, a także są trwalsze, łatwiejsze w użytkowaniu (zamontowane na stałe, są w każdej chwili gotowe do uruchomienia i nie wymagają żadnych dodatkowych czynności). Posiadają też więcej funkcji, na przykład komunikację, która pozwoli na zdalne uruchamianie i kończenie sesji, jak również raportowanie zużycia energii elektrycznej.

 Przede wszystkim: bezpieczeństwo

Dbałość o bezpieczeństwo użytkowania samochodu elektrycznego musi obejmować również proces ładowania. Owszem, sprawne auto i prawidłowe traktowanie baterii (więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule blogowym) to aspekty kluczowe, ale niemniej ważna jest druga strona całego procesu. Podobnie jak w przypadku naszego pojazdu, także i nasza ładowarka musi posiadać wszystkie niezbędne atesty i być zawsze sprawna technicznie. Wszelkim prowizorkom, zaniedbaniom, czy nawet drobnym usterkom należy natychmiast przeciwdziałać, bo ryzyko porażenia prądem, zwarcia czy uszkodzenia systemów elektrycznych pojazdu to realne zagrożenie, a zastosowanie się do rygorystycznych norm bezpieczeństwa elektrycznego jest nie tylko zaleceniem, lecz koniecznością.
To nie koniec – bezpieczeństwo korzystania z własnej ładowarki przydomowej wiąże się również z tym, jak została ona zainstalowana. Jeśli nie masz wprawy w montowaniu tego typu urządzeń, lepiej zostawić to profesjonalistom. Podobnie z dbaniem o stan techniczny eksploatowanych urządzeń: regularne przeglądy, konserwacja oraz bieżące monitorowanie sprawności urządzenia warto powierzyć osobom, które mają w tym duże doświadczenie.

Technologia i Innowacje:

Elektromobilność to sektor, w którym innowacje technologiczne to właściwie codzienność. Ewolucja ta obejmuje także ładowarki przydomowe. Nowoczesne rozwiązania stosowane w tych urządzeniach nie tylko zaspokajają głód fanów nowinek technicznych, a wszystkim – realnie podnoszą komfort użytkowania, bezpieczeństwo i efektywność ładowania. Obejmują one inteligentne zarządzanie energią, dostosowanie do zróżnicowanych źródeł energii (na przykład z paneli słonecznych), zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnych, zintegrowane systemy bezpieczeństwa, automatyczne rozpoznawanie pojazdu i wiele innych ciekawych, przydatnych rozwiązań. Wybierając ładowarkę, warto zadać sobie pytanie, czy wszystkie funkcjonalności nowoczesnych ładowarek będą dla nas niezbędne i czy każdą z nich będziemy potrafili lub mogli wykorzystać.

Z naszego punktu widzenia, na pewno warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie niesie ze sobą stosowana w niektórych ładowarkach technologia V2G (Vehicle to Grid), która pozwala na dwukierunkowy przepływ energii między pojazdem, a siecią elektryczną. Dzięki niej, pojazd elektryczny może pełnić rolę magazynu energii, dostarczając ją z powrotem do sieci w okresach większego zapotrzebowania. Potencjalnie (choć zależy to w dużym stopniu od rozwiązań systemowych i prawnych na rynku energii), pozwala to na optymalizację kosztów energii poprzez ładowanie w okresach niższych cen, a następnie wykorzystywanie zgromadzonej energii w okresach szczytowych. Dodatkowo, V2G umożliwia wykorzystanie energii zgromadzonej w pojeździe do zasilania innych urządzeń czy nawet dostarczania energii do sieci w przypadku awarii. Takie rozwiązania wchodzą już na rynek i choć nie są jeszcze dostępne masowo, wielu ekspertów uważa, że w przyszłości będą podstawą przydomowych instalacji.

Własna ładowarka to niezbędny element wyposażenia każdego właściciela auta elektrycznego. Przenośna, zamontowana w garażu (lub hali garażowej w bloku, bo i taka praktyka staje się powoli popularna), daje możliwość ładowania auta na własnych warunkach, często w kombinacji z własną instalacją PV.
Warto jednak pamiętać, że takie urządzenie to inwestycja, która oprócz specyficznych warunków przestrzennych, wymaga pewnej wiedzy specjalistycznej oraz już w trakcie użytkowania, regularnej dbałości o stan techniczny. Skontaktuj się z nami, sprawdź nasza ofertę ładowarek domowych i usług w zakresie stałego monitoringu urządzeń i ich aktualizacji oraz telefonicznej pomocy technicznej.

Wejdź do świata elektromobilności z GreenWay!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi akcjami promocyjnymi, dostępnymi kuponami rabatowymi, ofertami specjalnymi i najnowszymi informacjami? Możesz je otrzymywać mailowo lub SMS-em. Nie musisz martwić się o przekazane dane osobowe, ponieważ w GreenWay nigdy nie udostępniamy ich innym firmom w celach marketingowych.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje
x