CEUC: nowa generacja elektromobilnej infrastruktury dla Europy

25.04.2018

CEUC – Central European Ultra Charging – to innowacyjny projekt, którego celem jest zainstalowanie 118 ładowarek wysokiej mocy (UFC) w 7 krajach Unii Europejskiej. Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej (instrument Łącząc Europę) GreenWay wraz z partnerami zbudują sieć UFC w Austrii, Czechach, Bułgarii, Włoszech, Węgrzech, Słowacji oraz Rumunii w ciągu najbliższych kilku lat. 

W ciągu najbliższych kilku lat konsorcjum stworzy infrastrukturę ładowarek UFC wzdłuż korytarzy TEN-T oraz w ośrodkach miejskich, aby zapewnić kierowcom pojazdów elektrycznych sieć ładowania podczas pokonywania długich dystansów. Partnerzy będą obsługiwać interoperacyjną sieć ładowarek o mocy do 350 kW, zapewniając pokrycie w Austrii, Czechach, na Węgrzech, we Włoszech i Słowacji, a także w połączeniach transgranicznych z głównymi ośrodkami miejskimi w Rumunii i Bułgarii.

GreenWay, jako jeden z wiodących operatorów sieci ładowania w Europie Środkowowschodniej, jest partnerem projektu CEUC. Ultraszybkie ładowarki GreenWay, które staną w Polsce (nieobjętej tym projektem), będą komplementarne dla powstającej sieci.

– Sieć szybkich stacji ładowania będzie rosła, dając impuls do rozwoju elektromobilności w Europie – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. – W Polsce zainstalujemy 10 ultraszybkich ładowarek w ramach innego europejskiego projektu, finansowanego w ramach tego samego instrumentu, i od strony technicznej zadbamy o to, by były uzupełnieniem tej oferty.

Współpraca dla płynnej jazdy

Ścisła współpraca z uznanymi operatorami sieci ładowania przełoży się na bezproblemowe pokonywanie trasy przez kierowców EV podróżujących po Europie Środkowej i Wschodniej, bowiem zapewni wspólne standardy, kompatybilną technologię i połączone systemy IT. Sieć UFC zaspokoi potrzeby w zakresie technologii ładowania pojazdów elektrycznych nowej generacji, ale będą z niej mogły korzystać również pojazdy elektryczne już dostępne na rynku.

– Ten projekt to kolejny kamień milowy dla rozwoju elektromobilności w Europie Środkowej – mówi Wolfgang Anzengruber, prezes zarządu VERBUND, wiodącego austriackiego przedsiębiorstwa z branży energetycznej. – W ten sposób realizujemy naszą wizję cichego i zeroemisyjnego transportu oraz redukcję zużycia energii zmierzając w kierunku smart-energy w naszej części  Europy.

Konsorcjum składające się z przedsiębiorstw energetycznych, właścicieli lokalizacji i operatorów sieci ładowania ma już duże doświadczenie w opracowywaniu i eksploatacji infrastruktury ładowania na poziomie europejskim. Nowa sieć UFC uzupełni istniejącą i planowaną sieć szybkich i ultraszybkich ładowarek obsługiwanych przez partnerów w regionie.

 

O CEUC Central European Ultra Charging

CEUC (Central European Ultra Charging) to projekt koordynowany przez VERBUND AG i wdrażany przez kilku partnerów – czołowe firmy europejskie z sektora energetycznego i e-mobilności. Są to: GreenWay (operator sieci ładowania w Słowacji i Polsce), ENEL X (włoska firma z branży energetycznej), OMV (austriacka firma paliwowa) i SMATRICS (operator sieci ładowania w Austrii i Niemczech). Projekt jest współfinansowany w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (środki z 2017 roku), który zapewnia dwustopniowe wsparcie dla dotowanych projektów. CEUC pomyślnie przeszedł pierwszy etap.

 

0

Projekt ten jest współfinansowany w ramach instrumentu Łącząc Europę Agencji Wykonawczej ds. Innowacji i Sieci Unii Europejskiej. Ładowarki i inne urządzenia będą teraz stanowić część sieci GreenWay, największej sieci ładowania w Europie Środkowej i Wschodniej.

Wejdź do świata elektromobilności z GreenWay!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi akcjami promocyjnymi, dostępnymi kuponami rabatowymi, ofertami specjalnymi i najnowszymi informacjami? Możesz je otrzymywać mailowo lub SMS-em. Nie musisz martwić się o przekazane dane osobowe, ponieważ w GreenWay nigdy nie udostępniamy ich innym firmom w celach marketingowych.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje
x