Działa pierwsza stacja ładowania samochodów elektrycznych Greenway w Bielsku Białej

04.10.2017

Nowa ładowarka Greenway Infrastructure Poland stanęła na parkingu podziemnym Centrum Handlowo-Rozrywkowego Gemini Park przy ulicy Leszczyńskiej 20 w Bielsku Białej, mieście, które postrzegane jest jako lider w walce o jakość powietrza. Stacja została zainstalowana jako druga w sieci Greenway w Polsce, która w chwili obecnej liczy już pięć stacji. Oddana właśnie do użytku ładowarka jest częścią powstającej sieci blisko 200 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, która ma zmienić podejście do elektromobilności w naszym kraju.

Nowa stacja umożliwia jednoczesne podłączenie czterech pojazdów, w tym dwa z nich równocześnie mogą ładować się przy wykorzystaniu prądu stałego, a więc szybko. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze dostarczonej przez firmę Delta naładowanie baterii do optymalnych 80 procent, zajmuje średnio 20 do 40 minut.

Naszym celem jest sprawienie, aby podróż samochodem elektrycznym była możliwa i łatwa, a powietrze w miastach stało się czystsze. – mówi Rafał Czyżewski z Greenway Infrastructure Poland – Budowana przez nas sieć blisko 200 szybkich stacji ładowania sprawi, że zwłaszcza przemieszczanie się samochodem elektrycznym na długim dystansie będzie dużo łatwiejsze niż obecnie i nie będzie wymagać skomplikowanego planowania. Cieszy nas także bardzo fakt, że nasza ładowarka stanęła w mieście o dużych osiągnięciach w zakresie poprawiania jakości powietrza.

Bielsko Biała od lat podejmuje szereg działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. W 2013 roku miasto zostało uhonorowane najwyższą europejską nagrodą dla samorządów EPSA 2013 za kampanię „Bielsko-Biała chroni klimat”. W trakcie realizacji europejskiego projektu ENGAGE w 2011 roku, w którym Bielsko-Biała uczestniczyło jako jedyne polskie miasto, wiele osób, firm i instytucji w mieście zostało tzw. Ambasadorami Klimatu. – Ambasadorzy podjęli indywidualne zobowiązania pro-środowiskowe polegające między innymi na racjonalnym gospodarowaniu mediami energetycznymi. Jednym z takich Ambasadorów jest także Gemini Park, które dzięki zastosowanym procedurom oszczędzania prądu, ciepła i wody osiągnęło w 2011 roku roczne oszczędności na poziomie 3,2 mln kWh. To już wtedy było rekordowe i imponujące. Nie dziwi więc, że to właśnie w Gemini Park powstaje stacja ładowania samochodów elektrycznych. – mówi Zbigniew Michniowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Bielska-Biała ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Zawsze jesteśmy otwarci na nowe technologie – dodaje Krzysztof Brączek, dyrektor Gemini Park w Bielsku Białej – i zawsze wspieramy ekologię. Dlatego bardzo szybko zdecydowaliśmy się na współpracę z Greenway Infrastructure. Bardzo cieszymy się z tego, że Gemini Park stał się jednym z pierwszych, ważnym elementem powstającej sieci ładowania pojazdów elektrycznych, a także, że dzięki wspieraniu elektromobilności przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Polskich miastach.

Cała planowana sieć stacji ładowania Greenway Infrastructure w Polsce ma powstać do połowy
2020 roku. Rozmieszczenie poszczególnych stacji, a także postępy prac w instalacjach można śledzić na stronie http://www.greenwaypolska.pl/pl/siec-greenway, gdzie znajduje się aktualizowana na bieżąco mapa z dokładnymi lokalizacjami poszczególnych punktów.

 

0

Projekt ten jest współfinansowany w ramach instrumentu Łącząc Europę Agencji Wykonawczej ds. Innowacji i Sieci Unii Europejskiej. Ładowarki i inne urządzenia będą teraz stanowić część sieci GreenWay, największej sieci ładowania w Europie Środkowej i Wschodniej.

Wejdź do świata elektromobilności z GreenWay!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi akcjami promocyjnymi, dostępnymi kuponami rabatowymi, ofertami specjalnymi i najnowszymi informacjami? Możesz je otrzymywać mailowo lub SMS-em. Nie musisz martwić się o przekazane dane osobowe, ponieważ w GreenWay nigdy nie udostępniamy ich innym firmom w celach marketingowych.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje
x