Kolejny projekt dotyczący elektromobilności zaczyna się w Gdyni

15.12.2017

GreenWay Infrastructure Poland otwiera nowy rozdział rozwoju elektromobilności w Polsce. Dziś w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym uroczyście rozpoczęto nowy projekt, współfinansowany ze środków unijnych, o nazwie NCE-AdvancedEvNet. Jego celem jest rozbudowa sieci ładowania aut elektrycznych w miastach i na głównych trasach krajowych. W ramach tego projektu GreenWay Infrastructure Poland będzie współpracować z Miastem Gdynia.

– Kiedy otrzymaliśmy w tym roku kolejne dofinansowanie unijne na rozwój sieci ładowania samochodów elektrycznych w Polsce, było jasne, że wystartujemy z Gdyni, szczególnie że ta odsłona projektu jest także poświęcona współpracy z samorządami – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Infrastructure Poland. – W Gdyni jest też siedziba naszej spółki, a samo miasto mocno stawia na rozwój ekologicznego transportu.

Kolejny projekt unijny, którego uruchomienie właśnie ogłasza spółka, ma objąć główne korytarze transportowe kraju, a równocześnie wzmocnić sieć w dużych ośrodkach miejskich. W ramach projektu zagęszczona zostanie sieć w tej chwili budowana przez GreenWay – spółka zainstaluje 60 dodatkowych stacji szybkiego ładowania o mocy 50 kW. Dodatkowo powstaną pierwsze w Polsce ultraszybkie stacje ładowania (o mocy do 350 kW). Kolejnym elementem projektu jest wybudowanie 50 ładowarek półszybkich (do mocy 22 kW), które zainstalowane zostaną w węzłach przesiadkowych wybranych polskich miast.

Kwota dofinansowania w ramach projektu NCE-AdvancedEvNet wynosi 6 mln euro. Projekt ma zostać zrealizowany do połowy 2020.

Zgodnie z podpisanym dziś listem o współpracy, Gdynia i GreenWay będą współpracowały w obszarze elektromobilności, w tym celem zapewnia miejsc do instalacji ładowarek na parkingach przy punktach przesiadkowych należących do miasta. Pozwolą one na naładowanie auta zaparkowanego przy węźle przesiadkowym, gdy jego właściciel przesiada się do komunikacji miejskiej.

– Ten projekt dobrze wpisuje się w realizowaną przez Gdynię strategię – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – Bardzo ważne są dla nas obszary działań takie jak mobilność i transport, ograniczenie emisji zanieczyszczeń wody oraz powietrza, czy dążenie do obniżenia poziomu hałasu w mieście. Dlatego tym chętniej wspieramy projekty, które pomagają chronić środowisko i wpływają na poprawę warunków życia mieszkańców, a dodatkowo jeszcze wspomagają rozwój innowacyjnych  technologii.

Dzięki współpracy Gdynia zyska 6 punktów półszybkiego ładowania sfinansowanych przez GreenWay Infastructure Poland w ramach środków z unijnego projektu Connecting Europe Facility. Spółka zamierza również zainstalować szybką ładowarkę ładującą mocą do 50 kW przy jednym z centrów handlowych w Gdyni. Kierowcy aut elektrycznych będą mieli do dyspozycji łącznie 7 stacji ładowania.

– Badania wskazują, że centra miast są zanieczyszczone w dużym stopniu przez pojazdy spalinowe – mówi Rafał Czyżewski. – Nasz projekt ma między innymi na celu zmianę sytuacji w tym zakresie. Poprzez udostępnienie ładowarek w punktach przesiadkowych wspieramy z jednej strony rozwój elektromobilności, a z drugiej transport publiczny.

W wyniku realizacji unijnych projektów GreenWay Infastructure Poland zamierza zainstalować w Polsce blisko 200 punktów ładowania pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych dwóch lat. Obecnie funkcjonuje już ponad 20 z nich zlokalizowanych między innymi w takich miastach jak: Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawa czy Gdańsk.

Prezentacja nt. rozwoju sieci ładowania aut elektrycznych: Rozwój sieci aut elektrycznych w Polsce – dane i przyszłość

Elektromobilna Gdynia

Gdynia od wielu lat prowadzi działania na rzecz ekomobilności. Pasażerów komunikacji miejskiej wożą ekologiczne  trolejbusy m.in. odzyskujące energię podczas hamowania czy autobusy zasilane gazem ziemnym. Miasto przygotowuje się do zakupu w najbliższym czasie kolejnych pojazdów przyjaznych środowisku, w tym poszerzenia taboru trolejbusów wyposażonych w baterie litowo-jonowe umożliwiające poruszanie się poza trakcją. Z inicjatywy Gdyni, od tego roku w aglomeracji trójmiejskiej wdrażany jest car-sharing, który docelowo będzie wykorzystywał samochody o napędzie elektrycznym. Ponadto Gdynia prowadzi działania mające zwiększyć dostępność Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – w tym miesiącu otwarte zostały dwie nowe stacje na terenie miasta, a w najbliższych latach planowana jest budowa dwóch zintegrowanych węzłów przesiadkowych.

Działania Gdyni w zakresie ekorozwoju zostały w tym roku uhonorowane w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów wyróżniających samorządy za proekologiczne działania najwyższym laurem Eco-Miasta w aż trzech kategoriach, w tym w kategorii mobilność zrównoważona.

 

0

Projekt ten jest współfinansowany w ramach instrumentu Łącząc Europę Agencji Wykonawczej ds. Innowacji i Sieci Unii Europejskiej. Ładowarki i inne urządzenia będą teraz stanowić część sieci GreenWay, największej sieci ładowania w Europie Środkowej i Wschodniej.

Wejdź do świata elektromobilności z GreenWay!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi akcjami promocyjnymi, dostępnymi kuponami rabatowymi, ofertami specjalnymi i najnowszymi informacjami? Możesz je otrzymywać mailowo lub SMS-em. Nie musisz martwić się o przekazane dane osobowe, ponieważ w GreenWay nigdy nie udostępniamy ich innym firmom w celach marketingowych.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje
x