Ładowarki wybrane! Czas na nowe stacje dla elektryków przy polskich drogach

18.09.2017

Sieć punktów szybkiego ładowania samochodów elektrycznych w Polsce przybiera realne kształty. Operator systemu – spółka Greenway Infrastructure Poland (GWP) już w październiku tego roku odda do użytku 14 nowych stacji. Nowoczesne ładowarki dostarczą Delta Energy Systems oraz Efacec.

Wyboru dostawców dokonano po zakończonym w lipcu 2017 roku przetargu. Spośród 5 oferentów to właśnie ładowarki Delta oraz Efacec spełniły wszystkie wysokie wymagania postawione przez Greenway.

Oprócz typowych kryteriów przetargowych takich jak cena, termin dostawy, możliwość zintegrowania z dowolnym systemem operacyjnym, sprzęt poddano także specjalnym próbom. M.in. sprawdzono, jak urządzenie radzi sobie z ekstremalnymi temperaturami (-25 do +45 st. C). Ważna była też intuicyjność i łatwość obsługi dla końcowych użytkowników, oraz rozwiązania zapewniające komfort użytkowania. Przykładowo, specjalnie przygotowany interfejs wraz z ekranem dotykowym bardzo łatwo będzie można obsługiwać bez zdejmowania rękawiczek.

Wybór dwóch dostawców ma zapewnić szybki rozwój sieci:

– Do połowy 2020 roku chcemy uruchomić niemal 200 stacji ładowania. – mówi Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland. – To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, wiemy też, z jaką niecierpliwością użytkownicy pojazdów elektrycznych czekają na naszą sieć. Dlatego postawiliśmy na dwie sprawdzone firmy z branży energetycznej. Dwóch dostawców działających równolegle zdecydowanie przyspieszy proces uruchamiania nowych stacji szybkiego ładowania. Cieszymy się również z tego, że wybrane ładowarki są zaawansowane technologicznie i produkowane na terenie Unii Europejskiej. Daje to nam gwarancję najwyższej jakości urządzeń, co za tym idzie, komfortu naszych użytkowników.

Instalacje ładowarek zaczęły się w połowie września, a pierwszych 14 punktów zostanie oddanych do użytku w największych miastach Polski już w październiku. Do końca tego roku powstanie ich jeszcze kilkadziesiąt.

Wybrane punkty ładowania będą mogły obsługiwać aż 4 pojazdy jednocześnie. Co ważne przy wykorzystaniu ładowarek Delta będzie możliwe ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie prądem stałym (czyli z mocą ok. 50 kW). To duże udogodnienie dla kierowców, gdyż ułatwi sprawne ładowanie pojazdu bez nadmiernego oczekiwania w kolejce. Tego typu ładowarki instalowane będą w miejscach o większym zapotrzebowaniu na usługę ładowania, gdzie można spodziewać się większego obłożenia. Ładowarki Efacec oferują pojedyncze ładowanie prądem stałym i instalowane będą w miejscach o mniejszym zapotrzebowaniu na szybkie ładowanie.

Ładowanie nowoczesnymi szybkimi ładowarkami zajmuje od 20 do 40 minut, dlatego punkty będą najczęściej zlokalizowanie przy centrach handlowych oraz głównych drogach. Ma to zapewnić komfort kierowców – z jednej strony tego typu lokalizacje zapewnią wygodny sposób spędzenia czasu ładowania, z drugiej rozmieszczenie stacji umożliwi właścicielom pojazdów elektrycznych przejechanie długich dystansów, zapewniając możliwość doładowania na trasie.

Właściciele samochodów elektrycznych nie tylko dbają o ekologię. Dzięki dobremu rozlokowaniu punktów ładowania i dostępie do ładowarek umożliwiających szybkie ładowanie, oszczędzą również czas. – przekonuje Rafał Czyżewski – Podczas ładowania można zrobić zakupy czy wypić kawę. Kiedy wrócimy do samochodu, on już będzie na nas czekał z naładowanymi akumulatorami.

Sieć jest realizowana przy wsparciu unijnym w ramach instrumentu Łącząc Europę. Dofinansowanie projektu to kwota ponad 3 milionów euro.

Nowe punkty szybkiego ładowania – uruchamiane w II połowie września i na początku października 2017:

 1. Centrum Matarnia Gdańsk, Złota Karczma 26, 80-001 Gdańsk

 2. Atrium Copernicus Toruń, Żółkiewskiego 15, 87-100 Toruń

 3. Atrium Promenada Warszawa, Ostrobramska 75C, 04-175 Warszawa

 4. Gemini Park Tarnów, Nowodąbrowska 127, 33-100 Tarnów

 5. Millenium Hall Rzeszów, Al. Kopisto 1, 35-315 Rzeszów

 6. CH Łomianki Warszawa, Brukowa 25, 05-092 Łomianki

 7. Galeria Dekada Sieradz Wojska Polskiego 11, 98-200 Sieradz

 8. Galeria Veneda Łomża, Zawadzka 38, 18-400 Łomża

 9. Port Łódź, Pabianicka 245, 93-457 Łódź

 10. Ferio Legnica, Chojnowska 41, 59-220 Legnica

 11. Gemini Park Bielsko Biała, Leszczyńska 20, 43-300 Bielsko-Biała

 12. Park Handlowy Eden Zgorzelec , Jeleniogórska 40, 59-900 Łagów

 13. Wola Park Warszawa, Górczewska 124, 01-460 Warszawa

 14. Korczowa Dolina Handlu i Magazynowania Radymno, Młyny 90, 37-552 Młyny

Ciekawostki techniczne – ładowarki Delta:

 • Dwa punkty ładowania DC – docelowo łącznie do 150 kW DC

  • CCS do 100 kW DC

  • CHAdeMo do 62,5 kW DC

 • Dwa punkty ładowania AC – docelowo łącznie do 65 kW AC

  • wtyczka typu 2 43 kW

  • gniazdo typu 2 22 kW

Możliwość równoległego ładowania 2 pojazdów prądem stałym (DC). Lokalne uwierzytelnianie poprzez kartę RFID – Greenway właśnie zaczął ich wydawanie.

 Ciekawostki techniczne – ładowarki Efacec

 • Szybkie ładowanie dowolnego kompatybilnego pojazdu

 • ładowanie do 80% w czasie krótszym niż 30 minut

 • Kilka standardów (CHAdeMO, CCS i AC Type-2)

 • Równoczesne ładowanie prądem stałym (DC) i zmiennym (AC)

Lokalne uwierzytelnianie poprzez kartę RFID – Greenway właśnie zaczął ich wydawanie.

 

0

Projekt ten jest współfinansowany w ramach instrumentu Łącząc Europę Agencji Wykonawczej ds. Innowacji i Sieci Unii Europejskiej. Ładowarki i inne urządzenia będą teraz stanowić część sieci GreenWay, największej sieci ładowania w Europie Środkowej i Wschodniej.

Wejdź do świata elektromobilności z GreenWay!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi akcjami promocyjnymi, dostępnymi kuponami rabatowymi, ofertami specjalnymi i najnowszymi informacjami? Możesz je otrzymywać mailowo lub SMS-em. Nie musisz martwić się o przekazane dane osobowe, ponieważ w GreenWay nigdy nie udostępniamy ich innym firmom w celach marketingowych.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje
x