Szybsze ładowanie i więcej zielonej energii w GreenWay – podsumowanie 2021 roku

02.02.2022

Dzięki zielonym decyzjom konsumenckim z roku na rok możemy prezentować coraz lepsze wyniki. W 2021 roku klienci GreenWay przebyli dystans z Ziemi na księżyc ponad 100 razy, a to wszystko zapobiegło emisji 22 ton tlenków azotu i 3600 ton dwutlenku węgla. Cele na ten rok? Rozbudowa sieci stacji, większy udział zielonej energii z OZE i efektywniejsze ładowanie.

Więcej użytkowników GreenWay

W 2021 roku na polskie drogi wyjechało ponad 20 tysięcy aut elektrycznych i hybrydowych. Nie dziwi więc, że odnotowaliśmy kolejne rekordy w liczbie rejestracji nowych użytkowników w sieci GreenWay.

Liczba nowych rejestracji w sieci GreenWay

Polska

Słowacja

2020

8,3 tys.

10,2 tys.

2021

23,5 tys.

28 tys.

W roku 2021 użytkownicy GreenWay w Polsce podwoili liczbę sesji ładowania, co prawie potroiło liczbę pobranych MWh. Na podstawie sumy pobranej energii i możliwego do pokonania dzięki niej dystansie, obliczyliśmy, że nasi klienci w zielony sposób pokonali miliony kilometrów. Gdyby na księżyc można było dojechać autostradą, energia ta pozwalałaby 50 razy wybrać się na satelitę Ziemi i z niej wrócić.

Liczba sesji ładowania

Polska

Polska i Słowacja razem

2020

125 tys.

167 tys.

2021

286 tys.

358 tys.

Ilość energii przekazanej do pojazdów elektrycznych (MWh)

Polska

Polska i Słowacja razem

2020

1.665

2.084

2021

4.204

5.084

Rozwój infrastruktury ładowania

Publiczne stacje ładowania pojazdów GreenWay stają się coraz powszechniejsze. W 2022 roku GreenWay planuje uruchomić 150 nowych ogólnodostępnych stacji ładowania, wszystkie o mocy od 100 kW do 150 kW.

Łączna liczba stacji 

Polska

Polska i Słowacja razem

2020

206

297

2021

323

447

 

Standard ładowania CCS zdominował europejski rynek. Właściwie wszystkie nowe modele aut elektrycznych posiadają złącze tego typu (także Tesla czy Nissan Aryia). GreenWay, posiadając już rozbudowaną sieć ładowania w standardzie CHAdeMO, postanowił dalsze inwestycje kształtować pod rozwój CCS. Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby odbiorców i przyszłościowy ruch umożliwiający instalowanie stacji z mocą powyżej 100 kW.

Najpopularniejsze standardy ładowania w 2021

CCS

CHAdeMO

AC Type

64,8%

18,3%

16,9%

GreenWay przy autostradach i eSkach

Rozwija się także infrastruktura pozamiejska, sprzyjająca podróżom. Wszystkie stacje przy autostradach A1, A2 i A4 z pierwszego przetargu GDDKiA zostały już uruchomione.

W 2022 roku do mapy tych punktów dołączy 10 nowych stacji MOP z kolejnego przetargu.

 • autostrada A4
  MOP Podłęże, MOP Zakrzów, MOP Jawornik,  MOP Jastrząbka, MOP Młyniska, MOP Budy

 • droga ekspresowa S3
  MOP Kunowo Wschód, MOP Kunowo Zachód

 • droga ekspresowa S7
  MOP Majdany Wielkie, MOP Lutek

Sprawdź sieć GreenWay na mapie.

Zielone ładowarki, czyli więcej energii z OZE

Zwiększanie udziału zielonych ładowarek w sieci GreenWay to dla nas priorytet. Na takie rozwiązanie decydujemy się za każdym razem, kiedy mamy wpływ na wybór dostawcy energii elektrycznej. Aby działać w tym zakresie jeszcze skuteczniej podpisaliśmy umowę z nowym dostawcą energii z OZE. Dzięki umowie z Polenergia w ładowarkach z zieloną naklejką popłynie energia w standardzie Energia 2051, zgodna z założeniami europejskiego “Zielonego Ładu”. Zeroemisyjna i czysta energia popłynie w większej ilości ładowarek.

Ilość stacji w 2020

Ilość stacji w 2021

46

112

323

447

Ilość przekazanej energii w 2020

Ilość przekazanej energii w 2021

156 MWh

932 MWh

e-taryfa i większa moc ładowarek

Rok 2021 okazał się przełomem w rozwoju elektromobilności w Polsce. Ustawowe zmiany taryfowe, od lat wspierane przez GreenWay, w końcu weszły w życie. Dzięki nowemu systemowi rozliczeń GreenWay płaci mniej za “moc zamówioną” na rzecz mocy rzeczywiście wykorzystanej podczas ładowania.

Przyniosło to korzyści dla odbiorców usług GreenWay.

 1. Zmniejszenie opłat abonamentowych i ceny usługi ładowania.
  Abonament obniżyliśmy aż o 10 PLN, a klienci uiszczający go oszczędzą od kilku do kilkunastu groszy na 1 kWh energii pobranej w ładowarce AC. Klienci okazjonalni płacą mniej za usługę ładowania DC (minus 10 groszy za 1 kWh).

 2. Zwiększenie mocy ładowarek.
  Nowa taryfa pozwoliła na zniesienie ograniczenia mocy w niektórych stacjach do 40 kW – aż 50 stacji GreenWay zaliczyło “upgrade” do 50 kW lub 150 kW.

Kolejnym krokiem będzie zwiększenie mocy w kilkunastach lokalizacjach z 50 kW do 100 i 150 kW w 2022 roku. Także od tego roku będą instalowane wyłącznie ładowarki powyżej mocy 100 kW.

Dla czystej przyszłości – ekologia

Mniej plastiku na co dzień! W 2021 roku GreenWay wprowadził drewniane karty autoryzacyjne RFID, które są bardziej wytrzymałe i w większości kompostowalne. Wykorzystany surowiec posiada certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), czyli pochodzi z lasów gospodarowanych w sposób zrównoważony. Decyzja ta ma ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem powodowane przez działalność firmy.

Dzięki klientom GreenWay świat wyprodukował mniej trujących substancji i gazów cieplarnianych.

Aktywna współpraca z biznesem

Lista partnerów biznesowych GreenWay wydłuża się z roku na rok. To dzięki przejrzystemu programowi współpracy B2B GreenWay Opero, czyli naszej ofercie instalacji, odbioru UDT i obsługi stacji ładowania pojazdów.

Oprócz kilku spektakularnych i medialnych realizacji, udało nam się nawiązać długofalowe relacje, które poskutkują rozwojem infrastruktury w całej Polsce. Cały rok obfitował w obiecujące rozmowy i umowy.

STYCZEŃ

Podpisaliśmy umowę z EUROPARK – operatorem parkingów. Firma obsługuje ponad 200 obiektów w całej Polsce. Dzięki porozumieniu będzie oferować usługi GreenWay Opero właścicielom parkingów, co pozwoli zagęścić sieć ładowania w miastach.

Przeczytaj więcej tutaj.

LUTY

We współpracy z deweloperem White Star Real Estate postawiliśmy siedem ładowarek w nowym biurowcu X20 na Dolnym Mokotowie w Warszawie. Stacje będą dostępne dla pracowników budynku. To druga tak prestiżowa realizacja, zaraz po Elektrowni Powiśle.

Przeczytaj więcej tutaj.

KWIECIEŃ

Kolejny hub ładowania aut elektrycznych pod Wrocławiem! Na terenie Dyskontu Paliwowego Citronex w Kątach Wrocławskich powstała stacja umożliwiająca ładowanie 4 aut jednocześnie. Ładowarki działają w standardzie DC, w tym jedna umożliwia ładowanie z mocą 150 kW na złączu CCS.

Przeczytaj więcej tutaj.

Czas na miasta! W Katowicach postawiliśmy 20 miejskich punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Urząd Miasta Katowice wskazał 10 lokalizacji na dwustanowiskowe stacje AC działające z mocą 11 kW. W przedsięwzięciu brała udział także firma GreenGoo.

Przeczytaj więcej tutaj.

MAJ

Kolejny wygrany przetarg GDDKiA! W ramach umowy GreenWay pojawi się na w 10 Miejscach Odpoczynku Podróżnych (MOP).

Przeczytaj więcej tutaj.

LIPIEC

Zielony Sklep Żabki to eksperymentalny projekt, w ramach którego zastosowano aż 20 różnych proekologicznych rozwiązań. Sklep znajduje się przy ulicy Lewadów w Warszawie, a na jego parkingu znajdują się 2 ogólnodostępne stacje GreenWay.

Przeczytaj więcej tutaj.

SIERPIEŃ

Klienci IKEA mogą korzystać z 12 nowych stacji ładowania na parkingach sieci. Nowe ładowarki GreenWay stanęły przy sklepach w: Szczecinie – 4 sztuki, Gdańsku – 2 sztuki, Warszawie-Targówku – 2 sztuki, Bydgoszczy – 1 sztuka, Poznaniu – 1 sztuka i Łodzi – 2 sztuki. Współpraca GreenWay i IKEA trwa od 2018 roku i w sumie poskutkowała otwarciem aż 48 punktów ładowania.

Przeczytaj więcej tutaj.

LISTOPAD

InPost we współpracy z GreenWay stawia ładowarki pod Paczkomatami i w centrach dystrybucyjnych. Wygrany przetarg ma zapewnić infrastrukturę dla rozwijanej floty samochodów elektrycznych. W najbliższej przyszłości otoczenie Paczkomatów ma stać się także miejscem usług ładowania nie tylko dla samochodów, ale także mniejszych pojazdów.

Przeczytaj więcej tutaj.

GRUDZIEŃ

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu stawia na ciche silniki! Dzięki współpracy z Interparking przed filharmonią stanie 18 punktów ładowania z ładowarkami typu wallbox.

Przeczytaj więcej tutaj.

Warto wspomnieć o lepszej widoczności GreenWay w aplikacji dla elektromobilnych kierowców. Od 2021 roku GreenWay jest na PlugShare z oficjalnym kontem. W połączeniu z obecnością informacji o naszej infrastrukturze na Google Maps, daje to naszym klientom wiarygodne i aktualne informacje oraz dane m.in. o lokalizacji, dostępności i typach urządzeń. Ta przejrzystość staje się szczególnie istotna w kontekście planów rozwoju i oferowania coraz bardziej kompleksowych rozwiązań dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Rozwój sieci w nadchodzącym roku będzie bardzo dynamiczny, także dzięki publicznemu  programowi dofinansowania dla elektromobilności. Ruch wzmaga się także w obszarze B2B, ponieważ biznes chce stawać się zeroemisyjny inwestując we elektryczną flotę lub też umożliwiając pracownikom lub klientom ładowanie auta na parkingu firmy.

Specjaliści GreenWay zwracają uwagę, że pomimo wielu możliwości nadal istnieją bariery do pokonania – wskazując tutaj przede wszystkim nadmiernie wydłużający się przez formalności czas budowy przyłącza przez OSD (Operator Systemy Dystrybucyjnego). Mają jednak nadzieję, że uda się stopniowo i efektywnie dostosowywać prawodawstwo do potrzeb branży elektromobilności. Skrócenie czasu od instalacji do uruchomienia nowych stacji byłoby korzystne nie tylko biznesowo.

Dynamicznie rosnący rynek pokazuje, że konsumenci uważają inwestycję w auto elektryczne za czystą i przyszłościową. Infrastruktura ładowania musi być elastyczniejsza i szybciej odpowiadać na rosnący popyt.

Wejdź do świata elektromobilności z GreenWay!

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi akcjami promocyjnymi, dostępnymi kuponami rabatowymi, ofertami specjalnymi i najnowszymi informacjami? Możesz je otrzymywać mailowo lub SMS-em. Nie musisz martwić się o przekazane dane osobowe, ponieważ w GreenWay nigdy nie udostępniamy ich innym firmom w celach marketingowych.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje
x